ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۸۳۵۱
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۵
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور تأکید کرد؛
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور خروجی لایحه جدید قوه قضائیه در بحث عفاف و حجاب را نهادینه کردن عقب نشینی و شکست از احکام اسلام دانست و گفت: این لایحه دارای ایرادات اساسی است و در آن امر به معروف و نهی از منکر کمرنگ شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ دکتر سید محمدصالح هاشمی گلپایگانی در همایش سراسری دبیران و مدیران ستاد‌های امر به معروف و نهی از منکر کشور که با هدف تولید قدرت در شبکه سازی اجتماعی و فرهنگی به میزبانی ستاد امر به معروف اصفهان برگزار شد، به بررسی فرمایشات امام راحل درباره ساختار امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و بیان داشت: ایشان معتقد بودند باید امر به معروف و نهی از منکر فراوزارتخانه‌ای، مستقل و بدون وابستگی به دولت باشد تا بتواند دولت را هم امر به معروف و نهی از منکر نماید.

وی با بیان این که ساختار کنونی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با فرمایشات امام راحل و انتظارات احیاء سازی ولی حکیم فقیه در این زمینه همخوانی ندارد، تأکید کرد: مستقل نبودن در بودجه، نخستین مشکل این ساختار است. چرا که بودجه ستاد امر به معروف به دولت و مجلس وابسته است، لذا وقتی ستاد؛ امر به معروف و نهی از منکر مردم به دولت را مطالبه و سازماندهی می‌کند، آنان بر نمی‌تابند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با تأکید بر این که نسبت به ابعادی از رفتار‌های دولت انتقاد وجود دارد، تصریح کرد: متأسفانه دولت از عدم برنامه شفاف، نبود تیم منسجم اقتصادی و وجود مدیران ناهمسو و ضعیف رنج می‌برد و بخشی از این گرفتاری‌های خصوصا معیشتی و اقتصادی کشور ناشی از همین مسأله است.

وی از گرفتار شدن کشور به معضل آقازادگی انتقاد کرد و بیان داشت: ما با افراد مشکل شخصی نداریم و همچنین به دنبال انتخابات، حزب بازی و... نیستیم، سخن ما این است چرا جامعه اسلامی هنوز گرفتار مشکل آقازاده گی در خارج و داخل است، برای نمونه یکی به بهانه دور زدن تحریم‌ها برای خود امتیاز‌های ویژه اقتصادی قرار داده که مثلا آقازاده‌ای ده‌ها کشتی در اختیار دارد.

دکتر هاشمی گلپایگانی تأکید کرد که امر به معروف و نهی از منکر نارسایی‌ها و آفات دولت انقلابی به مراتب ضروری‌تر، لازم‌تر و واجب‌تر از دولت قبل است.

دکتر هاشمی گلپایگانی با بیان این که ما هنوز قانون امر به معروف و نهی از منکر نداریم، عنوان کرد: در اصل هشتم قانون اساسی نسبت به بحث امر به معروف و نهی از منکر اشاره شده و اکنون تنها قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر را داریم.

وی با بیان این که با ساختار‌های کنونی ستاد امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان فرمایشات امام راحل در بحث فریضتین را پیگیری کرد، بیان داشت: ستاد دچار مشکلات ساختاری است که باید رفع شود. البته با وجود همین اشکالات نیز پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در ادامه سخنان خود با انتقاد از لایحه جدیدی که توسط قوه قضائیه و دولت به مجلس ارائه شده است، گفت: این لایحه میزان و شاخص عدم عفاف و حجاب را کشف حجاب، برهنگی و لباس‌های بدن نما معرفی کرده است. این به معنای نادیده گرفتن حدود شرعی است.

وی خروجی لایحه جدید قوه قضائیه در بحث عفاف و حجاب را نهادینه کردن عقب نشینی و شکست از احکام اسلام دانست و گفت: این لایحه دارای ایرادات اساسی است و در آن امر به معروف و نهی از منکر کمرنگ شده است.

این مقام مسئول با تأکید بر این که طرح جامع عفاف و حجاب ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در بحث عفاف و حجاب هیچ کدام از ایرادات و مشکلات لایحه جدید قوای سه گانه را ندارد، اظهار داشت: برای تهیه طرح جامع هم مطالعات پژوهشی و هم تحقیقات میدانی مختلفی صورت گرفته است.

دکتر هاشمی گلپایگانی با اعتراض دوباره به تحقق منکر بسیار بزرگی که در جذب بی قاعده ۲۵ هزار معلم طی ۱۸ روز در سال ۱۴۰۱ از سوی آموزش و پرورش رخ داد، گفت: متأسفانه امسال نیز همین فاجعه در حال تکرار شدن است. نباید چنین موضوعی دوباره اتفاق بیفتد. چرا که چنین جذب بی قاعده‌ای آینده تربیتی کشور را به خطر می‌اندازد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در بخش دیگری از سخنان خود تشکیل ستاد‌های امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان‌ها را وظیفه قانونی دانست و یادآور شد: شبکه‌های استانی ستاد امر به معروف و نهی از منکر شکل گرفته و به ثبات خوبی نیز رسیده است، ولی در بحث تشکیل ستاد‌های شهرستانی دچار مشکل هستیم.

وی با بیان این که بیش از ۴۶۰ شهرستان در کشور داریم، اظهار داشت: اکنون ستاد‌های امر به معروف و نهی از منکر تعدادی از شهرستان ها فعال بوده و براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته دیگر شهرستان‌ها نیز فعال خواهند شد.

دکتر هاشمی گلپایگانی با بیان این که قدرت و عقلانیت دو رکن اصلی امر به معروف و نهی از منکر است، تأکید کرد: ستاد‌های شهرستانی باید برای کسب قدرت از ظرفیت تشکیلات مردمی بهره ببرند و راهکار این موضوع با سازماندهی و شبکه سازی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
#خط_معروف
حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قانونی حین امر به معروف و نهی از منکر پاسخ داد.