ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۸۱۳۴
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کهگیلویه و بویراحمد:
نشست تجلیل از رابطین عفاف و حجاب ادارات استان کهگیلویه و بویراحمد در راستای تبیین طرح جامع عفاف و حجاب ستاد امر به معروف و همچنین وظایف دستگاه‌های حاکمیتی در قبال مقوله حجاب با حضور نمایندگان ۵۵ دستگاه دولتی در استانداری برگزار شد.

حجاب در زندگی اجتماعی نه اختیار است نه اجبار،بلکه التزام است

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کهگیلویه و بویراحمد؛ در ابتدای این نشست حجت الاسلام پیشقدم بیان کرد: نیاز به پوشش و پرهیز از برهنگی، از گرایش‌های فطری انسان است که خداوند در وجود او قرار داده است.

وی افزود: در تمام ادیان و مذاهب، پوشش به عنوان یک اصل برای زن و مرد است؛ چرا که حیا امری فطری و آمیخته شده با خلقت هر انسانی است. احکام و دستورات الهی هماهنگ و همسو با فطرت انسانی تشریع شده و داستان حضرت آدم(ع)، گواه و دلیلی قرآنی بر این مدعی است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: حضرت آدم(ع) و حوا قبل از برهنه شدن دارای پوشش بوده اند و بعد از فریب شیطان یکی از تنبیهات الهی، برهنگی بود که بر آن‌ها عارض شد و با برهنگی، آدم(ع) و حوا مضطر و پریشان شدند و برای رهایی از این حالت، بدون این که احکامی برای پوشش وضع شده باشد -در حالی که محرم یکدیگر بوده و در انظار نامحرمان نیز نبوده اند - به دنبال پوشش رفتند و همین موضوع، دلیل مستحکمی بر فطری بودن پوشش است.

وی اضافه کرد: در تمام تمدن‌های کهن، ادیان الهی و مذاهب پوشش جایگاه خاصی دارد. دوری از فطرت الهی و تابعیت از حاکمان ظلم و جور، موجب تغییر این رویه الهی شده است. متأسفانه امروزه عده‌ای در داخل کشور با تحریک دشمنان، موضوع حجاب اختیاری و اجباری را مطرح می‌کنند؛ بدون حتی پشتوانه‌‌ی علمی، عقلی، روایی و منطقی. این دیدگاه تأکید دارد که موضوع حجاب صرفا مسئله‌ای عبادی و فردی است که فاقد ابعاد اجتماعی می باشد.

حجت الاسلام پیشقدم عنوان کرد: موضوع حجاب در زندگی اجتماعی با نگاه تخصصی و علمی، نه اختیار است و نه اجبار بلکه التزام است. بدین معنی که تمامی اقشار در بعد اجتماعی مکلف به پایبندی به قوانین آن حاکمیتند و در حکومت اسلامی، چون عفاف و حجاب قانونی مبتنی بر شریعت و عقل است تمام افراد موظف به رعایت آن خواهند بود؛ لذا رعایت پوشش صحیح، موضوعی اجتماعی و حقی است الهی و نه فردی.

وی افزود: حاکم اسلامی مکلف است تا در راستای حفظ نظام دینی، برقراری امنیت، جلوگیری از اشاعه فحشا، دفع مفاسد اجتماعی و تأمین منافع مادی و سعادت اخروی انسان ها بر مبنای اصل امر به معروف و نهی از منکر و قاعده فقهی تعزیر و همچنین فطرت انسانی برای این واجب الهی در سطح اجتماع برنامه ریزی‌های لازم را انجام داده و زمینه‌های تحقق آن را فراهم سازد و این یعنی حجاب در زندگی اجتماعی التزام آور است که همه ملزم به رعایت آن هستند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کهگیلویه و بویراحمد گفت: لزوم پایبندی به این ضرورت اجتماعی در دستگاه‌های حاکمیتی که به عنوان الگو مورد توجه هستند، بروز و ظهور بیشتری پیدا می‌کند؛ لذا ستاد امر به معروف و نهی از منکر، جهت تحقق حجاب و عفاف در سطح جامعه و جلوگیری از آسیب‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی و خنثی سازی نقشه‌های دشمن، طرحی جامع و کامل را در این باره ارائه داده که آغاز آن از دستگاه‌های اداری و دولتی است. اکنون شما رابطین محترم به عنوان پرچم داران اجرایی سازی این طرح، باید بدانید که هر دستگاه و اداره در این رابطه هم وظایف خاص دارند و هم وظایف عام که تحت سه دستورالعمل اجرا می‌شود.

وی اظهار داشت: در حوزه عام، دستگاه‌ها وظیفه دارند در راستای اعتلای فرهنگ عفاف و حجاب پرسنل انجام وظیفه کنند که این کار با ابلاغ شاخصه‌های عفاف و حجاب اداری به تمام دستگاه‌ها و بازرسی با دو شیوه محسوس و غیر محسوس در استان انجام گرفت و بحمدلله در بعد رعایت حجاب اسلامی در ظاهر افراد وضعیت مطلوبی برقرار می‌باشد؛ اما باید بُعد اعتقادی و ایمانی حجاب را در دستگاه‌ها نیز تقویت کرد. ستاد امر به معروف این آمادگی را دارد که با مربیان آموزش دیده، به کمک رابطین این بعد مسئله را نیز تقویت کند که هم اکنون دوره‌های بینش افزایی با برنامه ریزی حوزه آموزش ستاد مرکز در حال برگزاری است.

حجت الاسلام پیشقدم تصریح کرد: موضوع دوم که از وظایف عام دستگاه هاست بحث ارباب رجوع است که باید به عنوان قانون لازم اجرا در برنامه‌های فرهنگی و هنری به ارباب رجوع یادآوری شود. آخرین بخش در جهت اجرایی سازی این موضوع مربوط به حوزه تخصصی است که دستگاه‌ها باید در این راستا نقش آفرینی کنند و وظایف خود را انجام دهند؛ لذا جهت بررسی این موضوع، شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه‌ای تشکیل داده و وظایف دستگاه‌ها را تحت عنوان مصوبه ۴۲۷ مشخص نموده که توسط ستاد استان این وظایف تنظیم شده و جلسه حاضر در اختیار رابطان محترم قرار گرفته است که انتظار می‌رود که حرکت در جهت تحقق برنامه‌های ابلاغی به سمت رشد باشد؛ لذا ستاد استان ضمن پیگیری موضوع، کم کاری و سستی در انجام وظایف دستگاه‌ها را در این حوزه نمی‌پذیرد و مرتبا پیگیر فعالیت و برنامه‌های ادارات و مدیران استانی نیز می‌باشد.

وی ادامه داد: امیدوارم در کنار تعامل و هم افزایی بیش از پیش شما رابطان محترم شاهد شکوفایی فرهنگ عفاف و‌ حجاب و ترویج آن در جامعه باشیم.

در ادامه نوری، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: برای برخورد با بی حجابی که اکنون در جامعه شاهد آن هستیم باید مداخله جدی و علمی صورت گیرد تا آنچه به نفع جامعه و خانواده‌ها است رقم زده شود.

وی افزود: در حوزه عفاف و حجاب نیازمند تدوین قوانین جدید نیستیم بلکه نیازمند اجرا و نظارت بر قوانین می‌باشیم.

نوری با بیان اینکه اصناف باید به قوانین خود در حوزه نظارت بر فعالیت صنوف و احکام شرعی اشراف و نسبت به رعایت آن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، عنوان کرد: از این به بعد ممانعت از ورود افراد فاقد حجاب در مراکز گردشگری تفریحی و تفرجگاهی الزامی است.

نوری با اشاره به اینکه طرح عفاف و حجاب در دستور کار بوده و باعث انسجام می‌شود، بیان داشت: با اجرا و پس از پایان طرح باید مدارس، دانشگاه‌ها و خیابان‌ها در خصوص وضعیت حجاب و عفاف بهبود یابند.

نوری با تاکید بر اجرای برنامه‌های فرهنگی با موضوع عفاف و حجاب گفت: متولیان فرهنگی و آموزشی راهکار فرهنگی برای امر عفاف و حجاب اتخاذ کنند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
#خط_معروف
حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قانونی حین امر به معروف و نهی از منکر پاسخ داد.