ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۷۷۸۴
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۱
در بیانیه ستاد امر به معروف، فراجا و دادستانی مازندران تاکید شد
بیانیه مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر، فرماندهی انتظامی و دادستانی مرکز استان مازندران در خصوص حفظ حدود الهی در ماه مبارک رمضان

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران؛ با توجه به تقارن سال نو و بهار طبیعت با بهار معنویت بیانیه‌ای مشترک از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، فرماندهی انتظامی و دادستانی مرکز استان مازندران در خصوص حفظ حدود الهی در ماه مبارک رمضان صادر شد که متن کامل آن به شرح ذیل می‌باشد:
" شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى وَ الْفُرْقان" (بقره آیه ۱۸۵)
باید امر به معروف و نهی از منکر کنید، وگرنه اشرار به شما حکومت می‌کنند، آنگاه خوبان شما دعا می‌کنند، ولی دعایشان مستجاب نمی‌شود. امام کاظم (ص)
در آغاز این بیانیه آمده است: احترام به آموزه‌ها و باور‌های دینی و حریم سایر افراد از برجستگی‌های فرهنگی ملتهاست که با مطالعه دقیق و سیر در سابقه تمدنی ایران کهن که الگوی تمام عیار برآمده از ارزش‌های الهی و انسانی است، به روشنی قابل ملاحظه است؛ یکی از این آموزه‌های مقدس و ارزشمند در جامعه ایرانی و اسلامی، ماه مبارک رمضان می‌باشد که فرصتی است بس گرانمایه بمنظور پالایش روح و روان و بهره مندی از خان گسترده و کریمانه حضرت دوست.
ماه رمضان، ماه نزول قرآن، ماه رحمت و مغفرت، ماه نجوا‌های عارفانه و ماه مهمانی خدا که حلول آن همواره به دل‌های مومنان روزه دار لحظه وصال را بشارت می‌دهد؛ ماهی است برای دعا و نیایش که عشق ملکوتی و انس با محبوب جاودانه را پدید می‌آورد و شهد عبادات را در کام انسان حلاوت می‌بخشد.
از رمز و راز‌های معنوی روزه داری که بگذریم، اجرای سنت‌های ویژه در این ماه همچون کمک به همنوعان، دستگیری از نیازمندان و اکرام ایتام و ... اقداماتی است گرانمایه و حاوی پیام‌های ارزشمند که با ظهور اسلام و توامان گشتن با سنت‌های دیرینه ایران کهن، پدید آمده است.
ضمن تبریک سال جدید و تقارن بهار طبیعت با بهار معنویت و سپاس به درگاه خداوند قادر متعال که فرصت درک مجدد ماه ضیافت الهی را بر ما مقرر فرمود؛ و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات هموطنان عزیز به ویژه اهالی شریف و مسافران و مهمانان محترم استان مازندران، بدینوسیله الزامات قانونی ذیل که منبعث از قوانین جاری کشور و بمنظور تکریم ماه مبارک و مراعات حال مومنین و روزه داران محترم می‌باشد، ابلاغ می‌گردد.
مراتب ذیل برای همه اقشار و اصناف و افراد لازم الاجرا می‌باشد و نادیده گرفتن الزامات ابلاغی بر اساس قانون و شرع مقدس جرم محسوب می‌گردد و مرتکبان بر اساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مشمول اجرای قانون خواهند شد.
• کلیه دستگاه‌های دولتی و نظارتی بر اساس وظایف ذاتی خود می‌بایست شرایط حفظ حریم و حدود الهی بویژه در ماه مبارک رمضان را در سطح جامعه فراهم آورند.
• به منظور رعایت حال مسافران و افرادی که بنا به دلایل مختلف قادر به روزه گرفتن نمی‌باشند، متصدیان مراکز پذیرایی و رستوران‌های بین راهی و پایانه‌ها می‌توانند با اخذ مجوز از پلیس نظارت بر اماکن عمومی، با رعایت شئونات اسلامی و استتار مکان به گونه‌ای که در ملاء عام تظاهر به روزه خواری تلقی نگردد، بطور محدود فعالیت کنند.
• افرادی که بنا به هر دلیلی از جمله بیماری، مسافر بودن و... قادر به روزه گرفتن نیستند، با رعایت شئونات ماه مبارک رمضان از تظاهر به روزه خواری و خوردن و آشامیدن و استعمال دخانیات در ملاءعام خودداری نمایند.
• کلیه رانندگان و سرنشینان ناوگان حمل و نقل عمومی و خودرو‌های شخصی موظف به رعایت حرمت ماه مبارک رمضان بوده و از هر گونه تظاهر به روزه خواری، ایجاد آلودگی صوتی و اعمال منافی شئونات اسلامی اجتناب نمایند.
دستگاه قضائی و فرماندهی انتظامی استان مازندران بر اساس ماده ۹ و تبصره ماده ۱۱ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، خود را موظف به حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر که در چارچوب وظایف قانونی خود اقدام به تذکر زبانی و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، دانسته و در صورت مقاومت و ایستادگی از سوی ساختارشکنان برخورد قضائی و انتظامی صورت خواهد گرفت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
#خط_معروف
حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قانونی حین امر به معروف و نهی از منکر پاسخ داد.