ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۷۷۲۲
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۹
استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران مطرح کرد؛
استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران گفت: تحریم‌ها، اقتصاد ما را دچار خوردگی و تضعیف پایه‌های سیستم کرده و بخشی از مقاومت‌های فرهنگی، اجتماعی از آثار تحریم‌هاست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ دکتر اکبر ولی زاده در کرسی آزاداندیشی «تحلیلی بر ابعاد پیدا و پنهان تحریم‌های اخیر نهادها و شخصیت‌های ایرانی» که از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در تالار امیرکبیر این دانشگاه برگزار شد، با موضوع «تحریم‌ها؛ حاکمیت ملی و سیاستگذاری عمومی» درباره «تحول ماهیت تحریم‌های ایران» به بیان مباحث خود پرداخت.

وی گفت: تحریم به مثابه یک ابزار و روش سال‌هاست که در دستور کار است و ما هم تنها کشور تحریم‌شده جهان نیستیم و بعد از روسیه و بالاتر از سوریه و کره شمالی بیشترین تحریم‌ها علیه ما اعمال شده که بیشتر آنها یکجانبه و چندجانبه است.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران،آمریکا را اصلی‌ترین تحریم‌کننده ایران دانست و گفت: عمده تحریم‌های آمریکا از دو راهبرد پیروی می‌کند؛ اولین آن، راهبرد «چهار فازی» سناتور «گلن» است که شامل چهار حالت افزایش هزینه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و موشک، کاهش منافع دستیابی به سلاح هسته‌ای و موشک، افزایش منافع رها کردن تولید سلاح هسته‌ای و موشک و کاهش هزینه رها کردن تولید سلاح هسته‌ای و موشک است.

دکتر ولی‌زاده ادامه داد: راهبر دوم، راهبرد «فشار مضاعف» است که با هدف انزوای سیاسی ایران طراحی شده و می‌خواهد ایران به سمتی برود که عملا متحد و دوستی در دنیا نداشته باشد.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در ادامه، تغییر یا اصلاح رفتار کشور تحریم‌شده، بی‌ثبات‌سازی کشور تحریم‌شده و براندازی نظام سیاسی کشور تحریم‌شده را سه هدف عمده تحریم‌ها خواند.

به اعتقاد دکتر ولی زاده، بررسی تحریم‌ها علیه ایران نشان می‌دهد که فعلا تحریم‌ها شامل حوزه تغییر رفتار و بی‌ثبات‌سازی است و متوجه براندازی نبوده است و تمایلی به براندازی نیز از سوی آمریکایی‌ها وجود ندارد و ابزارهای تحریم طوری طراحی شده‌اند که براندازی را رقم نزند.

وی با بیان اینکه تحریم‌های ایران از سال ۲۰۰۶ به بعد با تغییراتی روبرو شد، گفت: این تغییرات در سه حوزه ممنوعیت‌ها، نظام اجرا و نظارت‌هاست.

دکتر ولی‌زاده سپس به بحث تأثیر تحریم‌ها علیه ایران پرداخت و گفت: در این خصوص باید چهار مسئله اثر تحریم، کارآیی تحریم، مطلوبیت و مطلوبیت نسبی تحریم را بررسی کرد؛ در حوزه آثار باید گفت تحریم بر حوزه‌های مختلف اثر گذاشته است و در زمینه کارایی، تحریم‌ها چندان مؤثر نبوده و نتوانسته منجر به تغییر رفتار اساسی از سوی ایران، جز حرکت ایران به سمت برجام شود.

وی افزود: در خصوص مطلوبیت و مطلوبیت نسبی تحریم هم باید گفت آمریکا نسبت به گزینه نظامی و جنگ ابزار موثرتری را علیه ایران برگزیده لذا به راحتی از این ابزار علیه ایران دست برنمی‌دارد و مسائل داخلی ما هم آن را تشدید کرده و اکنون همراهی اروپا با آمریکا نسبت به قبل کاملا بی‌سابقه است.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران بیان کرد: تحریم‌ها، اقتصاد ما را دچار خوردگی و تضعیف پایه‌های سیستم کرده و بخشی از مقاومت‌های فرهنگی، اجتماعی از جمله در حوزه حجاب، از آثار تحریم‌هاست.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
#خط_معروف
حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قانونی حین امر به معروف و نهی از منکر پاسخ داد.