ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۷۶۹۶
تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸
نماینده ولی فقیه در استان فارس:
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: تک تک ما به حسب دستور خدای متعال موظف به امر به معروف و نهی از منکر هستیم و امر به معروف و نهی از منکر لسانی بر همه واجب است و در قدم اول خود مردم باید تذکر دهند.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس به نقل از دفتر امام جمعه شیراز؛ آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه ۲۶ اسفند با بیان اینکه نکته مهم دیگر آنست که شیطان رواج فحشا را دنبال می‌کند، گفت: اگر کسی نفهمیده که دست دشمنان ما خصوصا آمریکا در کارست که فساد و فحشا را در کشور ما رواج دهد، یک انسان غافل است. اگر کسی غافل نباشد می بیند دست‌های آشکار و پنهان صهیونیست و استکبار جهانی و دشمنان قسم خورده اسلام و نظام اسلامی در کار است که زنان و جوانان را به فساد و فحشا بکشانند.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: یک سئوال مطرح است و آن اینکه چرا جلوی فساد گرفته نمی شود؟ اما این سئوال را چه کسی باید پاسخ دهد؟ غیرت دینی برای جلوگیری از فساد و منکرات کافی نیست و کارهایی باید انجام و وظیفه هر کسی باید مشخص شود. امر به معروف و نهی از منکر واجب است اما بر چه کسی؟ یک نفر باید امر به معروف و نهی از منکر کند؟ وجوب امر به معروف و نهی از منکر بر عهده همه است. هر عزیزی که ناراحت است اولین سئوال متوجه خود اوست که آیا امر به معروف و نهی از منکر کرده است یا خیر؟

او با بیان اینکه قضیه اول اینست که تک تک ما به حسب دستور خدای متعال موظف به امر به معروف و نهی از منکر هستیم و امر به معروف و نهی از منکر لسانی بر همه واجب است و در قدم اول خود مردم باید تذکر دهند، گفت: چندی از جوانان متدین مدتی پیش تذکر لسانی را انجام دادند و این کار نتیجه داده و نیاز به تذکر نفر دوم نبوده است؛ اولین حمایت را خود مردم از یکدیگر می‌کنند. این یک وظیفه عمومی‌ست و کاری که عموم باید انجام دهند را از یک عده خاص نمی‌توان انتظار داشت.

امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه شیطان به دنبال ترویج فحشا و منکرات است و ما باید در مقابل تذکر بدهیم، تذکر لسانی را یک وظیفه همگانی برشمرد و خاطرنشان کرد: مسلما وقتی تذکر داده می شود امکان مقاومت و برخورد با یک آمر هم وجود دارد؛ وظیفه حمایت در اینجا به عهده نیروی انتظامی است. امر به معروف و نهی از منکر و تذکر دادن وظیفه دینی و قانونی همه است اما تذکر باید مؤدبانه باشد و مؤمنی که امر به معروف می کند بی ادبی نمی کند. اشتباه فرد خاطی را تذکر می دهیم و ادبیات امر به معروف و نهی از منکر را باید یاد بگیریم که یک چارچوبی دارد و باید آن چارچوب را رعایت کنیم.

او خاطرنشان کرد: کسی که گله مند است اول باید از خود بپرسد که آیا وظیفه خود را انجام داده است و بعد بپرسد که دستگاه‌ها چکار می کنند. دستگاه‌ها باید حامی آمر به معروف باشند و وظیفه آنها در مرحله دوم است و باید حمایت کنند تا فرد مخالف قانونی جسارتی به فرد آمر به معروف نکند.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد که با همت مجموعه‌های اداری و مردمی برای ایام ماه مبارک رمضان و ایام عید قرارگاهی برای ساماندهی برخی مسائل به ویژه در زمینه فحشا، شرب خمر و... شکل گرفته است، گفت: امیدواریم که همه مردم خودشان به وظایفشان عمل کنند که اگر قانون مراعات شود همه به آنچه دلمان می خواهد انشاالله خواهیم رسید و مراعات قانون هم در هر جامعه‌ای پذیرفته شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
#خط_معروف
حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قانونی حین امر به معروف و نهی از منکر پاسخ داد.