ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۷۶۸۰
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۴
رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران:
رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: هدف اصلی آمریکا از تحریم‌ها، تأثیرگذاری بر معادله قدرت ملی ایران است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، دکتر ابراهیم متقی در کرسی آزاداندیشی «تحلیلی بر ابعاد پیدا و پنهان تحریم‌های اخیر نهادها و شخصیت‌های ایرانی» که از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در تالار امیرکبیر این دانشگاه برگزار شد، با موضوع «دیپلماسی اجبار و سیاست تحریم آمریکا علیه ایران» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با بیان اینکه موضوع اصلی در روابط بین‌الملل قدرت است، گفت: تحریم یکی از سازوکارهایی است که قدرت کشورها را متأثر می‌کند و کشوری می‌تواند اثرگذار باشد که دارای قدرت ساختاری، ملی و منطقه‌ای باشد و طبعا ایالات متحده آمریکا تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده و تصاعد بخشیده تا معادله قدرت را در ارتباط با ایران تحت تأثیر قرار دهد.

دکتر متقی اظهار کرد: واقعیت این است که ایران یک کشور صادرکننده نفت است و کشورهای منطقه‌ای به طور عموم هم نیازمند اقتصاد جهانی هستند و هم بر آن تأثیر می‌گذارند و یک نوع وابستگی متقابل بین اقتصاد جهانی و اقتصاد کشورهایی مانند ایران وجود دارد.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کشورهایی در فضای سیاست بین‌المللی آسیب می‌بینند که ضریب قدرت محدودی داشته باشند، افزود: این از زمره عوامل مخدوش‌کننده قدرت ملی کشورها، از جمله ایران است لذا هدف اصلی آمریکا از تحریم‌ها تأثیرگذاری بر معادله قدرت ملی ایران است.

وی یادآور شد: آمریکایی‌ها معتقدند قدرت ملی ایران افزایش یافته و این منجر به این شده که در فضای کنش متقابل، ایران در موقعیت خوداتکایی قرار بگیرد و در عرصه منطقه‌ای نیز قدرت خود را گسترش دهد.

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران تصریح کرد: چند سال پیش نیز رهبر معظم انقلاب بر این نکته تأکید کردند که اگر جمهوری اسلامی ایران هم نباشد و فقط کشوری به نام ایران باشد و سیاست قدرت را برای خوداتکایی در پیش بگیرد با فشارهای بین‌المللی روبرو می‌شود و این یک نگاه کاملا راهبردی است.

به گفته این استاد دانشگاه، در واقع مسئله این است که ایران از یک کشور در جایگاه بازیگر منطقه‌ای به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است و چنین کشوری باید از سوی قدرت‌های بزرگ محدود و کنترل شود.

وی تصریح کرد:ایران به زعم آنها بازیگری تابع سیستم منطقه‌ای است که به منزله مداخله‌گر نظام جهانی محسوب می‌شود و در این میان تولید قدرت ایران متکی به خود است و می‌تواند این قدرت را گسترش دهد.

رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، کنترل حوادث، بازیگران و منابع را سه کارویژه قدرت‌های بزرگ خواند و گفت: ایران هم در مقابل از ساز و کارهای کنش نامتقارن در ارتباط با محدودیت‌های تاکتیکی، منطقه‌ای و بین‌المللی بهره گرفته است لذا اولا نگاه آمریکا به ایران ساختاری است و ثانیا خود آمریکا به لحاظ ساختاری در موقعیت قدرت ویژه در نظام جهانی است و ثالثا ایالات متحده متوجه شده، ایران حتی بدون اقدام مؤثر روسیه و چین در جهت نادیده گرفتن تحریم‌ها توانسته از طریق سازوکارهای کنش نامتقارن، موقعیت خود را تثبیت کند.

وی با بیان این‌که تحریم‌ها نماد دیپلماسی اجبار و نشانه محدودسازی قدرت ملی است، اضافه کرد: البته فشارهای بین‌المللی دارای آثار و پیامدهای پارادوکسیکال است؛ وقتی آمریکا کشوری را تحریم می‌کند آن کشور قابلیت خود را برای خوداتکایی تقویت می‌کند.

دکتر متقی در پایان اظهار کرد: برای اینکه میزان اثربخشی تحریم‌ها کاهش پیدا کند باید سه الگوی رفتاری را در دستور کار قرار داد؛ کارآمدی ساختارهای سیاسی، شفافیت و رضایت عمومی.

انتهای پیام/

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
#خط_معروف
حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قانونی حین امر به معروف و نهی از منکر پاسخ داد.
حمایت های قانونی قبل از امر به معروف چیست؟ + فیلم

حمایت های قانونی قبل از امر به معروف چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قاونی ستاد امر به معروف از آمرین به معروف و ناهیان از منکر پیش از امر به معروف پاسخ داد.
وظیفه شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه ها چیست؟ + فیلم

وظیفه شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه ها چیست؟ + فیلم

معاون امور استانهای ستاد امر به معروف گفت:پیگیری گزارشات مردمی در هر دستگاهی را باید شورای امر به معروف دستگاه پیگیری کند.