ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۶۸۷۶
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۰
معاونت مهندسی فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور نسبت به انتشار اخبار خلاف واقع از سوی برخی رسانه‌ها واکنش نشان داد و آن‌ها را به رعایت اخلاق حرفه ای اطلاع رسانی توصیه کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ معاونت مهندسی فرهنگی این ستاد نسبت به انتشار اخبار خلاف واقع توسط خبرآنلاین پاسخ داد.

متن این جوابیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ

ضمن امر به معروف آن رسانه به رعایت اخلاق حرفه‌ای و اطلاع رسانی و عدم استفاده از عبارت‌هایی مانند «دن کیشوت‌های ستاد امر به معروف» که در شأن یک رسانه مدعی اخلاق مداری نیست، نکاتی چند را به اطلاع می‌رساند.

۱- نویسنده محترم در حالی از ستاد و دبیر آن به کانون تولید بحران یاد کرده که هیچ دلیلی برای این اتهام ذکر نکرده است. برای مردم مواضع آن رسانه و نویسنده محترم در برابر افراد و رسانه‌هایی که به عنوان پیاده نظام دستگاه‌های اطلاعاتی دشمن در داخل با ترویج اباحه گری به تضعیف ارزش‌های دینی و هنجار‌های اجتماعی و قالب کردن سبک زندگی غرب در ایران اسلامی می‌پردازند و طی چند ماه گذشته خواسته یا ناخواسته خط تجزیه طلبی ایران عزیز را دنبال کردند و بحرانی همچون اغتشاشات اخیر را بوجود آوردند به عنوان کانون تولید بحران، مشخص نیست.

مگر آن خبرگزاری در مرامنامه اخلاقی منتشره، خود را متعهد ندانسته که همواره در چارچوب قانون اساسی به اصول دینی و معتقدات مذهبی و آداب و سنن گروه‌های مختلف قومی و فرهنگی احترام بگذارد؟ چرا در قبال هجمه به اصول دینی و معتقدات مذهبی و قانون اساسی و توهین به شعائر مذهبی و پرچم مقدس ایران اسلامی و تفرقه قومی سکوت در پیش گرفته است؟!

۲- نویسنده با بیان «دو ماه سکوت و بی خبری ستاد» به نحوی خود را به تغافل زده است. با مروری در تارنمای ستاد www.setad-abm.ir مشخص است که طرح‌های فرهنگی- اجتماعی ستاد از جمله مساجد محله محور، عفاف و حجاب، ساماندهی به اعتراضات مردمی، خانواده و جوانی جمعیت و... همچنین مواضع، فعالیت‌ها و دستاورد‌ها طی همین مدت، بدون وقفه تبیین و اطلاع رسانی شده وخوشبختانه با استقبال منتقدان منصف همچنین مردم، متدینین، خانواده شهدا و اقشار دغدغه‌مند مواجه شده که دست به قلم شدن چند رسانه به طور هماهنگ و پرداختن به طرح وزارت خانواده و جوانی جمعیت خود نشان دهنده اهمیت موضوع است. باب نقد منصفانه همیشه باز است و ستاد از برپایی کرسی‌های آزاداندیشی در همه زمینه‌ها به خصوص عفاف و حجاب و خانواده و جوانی جمعیت استقبال می‌کند.

۳- برداشت نویسنده از اولویت‌ها و سیاست‌های مقام معظم رهبری، بیشتر تمایلات و خواسته‌های شخصی است. ولی معظم فقیه در طول سال‌های گذشته بر یک دوگانه متوازن تاکید دارند از یک طرف حجاب را یک واجب شرعی و غیرقابل عقب نشینی می‌دانند و تصریح دارند که این مسئله را همه بدانند و از طرف دیگر افرادی با حجاب ضعیف را فرزندان این سرزمین می‌دانند که نباید از جامعه اسلامی طرد شوند. هر چند ستاد تمایل ندارد که دائماً از معظم له هزینه کند، ولی جهت روشنگری افکار عمومی به بیانات ایشان در مورخ ۵/۵/۱۴۰۱ در در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور اشاره می‌نماییم: «زنان ما با حجاب، با چادر، بهترین مدیریّت‌ها را در آن بخشِ خودشان انجام دادند. در مسائل علمی، در مسائل ادبی، در مجریان صداوسیما، بهترین مجریان. در میدان‌های مختلف، زن ایرانی حضور پیدا کرده، در بالاترین سطوح قرار گرفته، با حجاب اسلامی، با رعایت حجاب؛ این خیلی چیز مهمّی است. این باطل‌کننده‌ی یک زحمت و تلاش دویست سیصد ساله‌ی غرب است؛ نمی‌توانند تحمّل کنند، عصبانی می‌شوند، خودشان را به در و دیوار میزنند تا بتوانند یک کاری بکنند؛ آن وقت میچسبند به قضیّه‌ی حجاب، میچسبند به یک مورد و بنا می‌کنند تبلیغات کردن. ببینید، عامل این شبهه‌افکنی‌ها این است و تظاهر دشمن هم آن است که مشاهده می‌کنید و می‌بینید.»

همچنین با اشاره به طرح مسئله حجاب در خطبه‌های نماز جمعه می‌فرمایند: «.. بالاخره شما در این جور موارد، آن منطق استعماری غربی را که آتش‌بیار معرکه است و دست او مشغول کار است، افشا کنید؛ آن را افشا کنید، آن را با دلایل روشن برای مردم تبیین کنید. حالا غربی‌ها، هم در سطوح رسانه‌های بزرگ دولتی‌شان، هم این پادو‌های حقیرشان، کار‌هایی می‌کنند؛ عیبی ندارد، شما با این‌ها روبه‌رو نشوید، با این‌ها مواجه نشوید؛ شما اصل مطلب را بر تبیین برای مردم [بگذارید].»

در دیدار مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام در مورخ ۱۷/۱۲/۱۳۹۶ می‌فرمایند: «من می‌خواهم مسئله‌ی حجاب را ذکر کنم و اشاره کنم: پول‌های زیادی خرج می‌کنند، فعّالیّت زیادی می‌کنند، صد‌ها رسانه را -از انواع و اقسام رسانه‌ها- به کار می‌گیرند برای اینکه بتوانند روی این نقطه‌ی حسّاس، [یعنی]نقطه‌ی هویّت مستقلّ فرهنگیِ زنِ مسلمان، اثرگذاری کنند؛ دشمنان ما واقعاً خودشان را در خارج از کشور [برای این کار]می‌کشند؛ از طُرق مختلف؛ حالا چقدر پول خرج می‌شود برای اینکه بتوانند این تلویزیون‌ها و این رادیو‌ها و این فضای مجازی و این سایت‌های اینترنتی را به کار بیندازند -مدام تبلیغ بکن، بگو، بگو، صد بار- که چه بشود؟ که نتیجه‌اش بالاخره این بشود که مثلاً فرض کنید چهار دختر فریب بخورند و در خیابان حجابشان را بردارند. این‌همه خرج، این‌همه زحمت، این‌همه فکر، پشت سر این کار است، دارند تلاش می‌کنند...» امیدواریم بعضی از رسانه‌ها مشمول این سخنان نباشد.

۴- در حال حاضر بزرگترین اشکال در بحث عفاف و حجاب تعارضاتی است که قانون فعلی است که توسط مجلس در سالیان گذشته به تصویب رسیده و طرح عفاف و حجابی که ستاد امر به معروف و نهی از منکر ارائه کرده دقیقا به همین معضل پرداخته و راه حل ارائه داده است. در این طرح از طرفی بدحجابان دختران این سرزمین هستند و باید کرامت و شخصیت آن‌ها حفظ شود و از طرف دیگر باید حجاب رعایت شود. قانون موجود، سالیان سال است که بدحجاب را مجرم تعریف کرده است در حالی که فرزندان این جامعه را نباید مجرم معرفی کرد؛ آیا عاقلانه است پلیس و گشت ارشاد بر اساس همین قانون قدیمی و ناکارآمد بخواهد برای دستگیری دختران این سرزمین به دلیل بدحجابی وارد عمل شود و قوه قضاییه هم مسئول محاکمه آن‌ها باشد؟! در طرح ستاد بر این نکته تاکید شده که نباید با قوانین و جرم انگاری نامناسب، مردم ضد دین و نظام شوند. باید با بدحجابی مانند تخلفات راهنمایی و رانندگی به عنوان مسائل حقوق مدنی ورود پیدا کرد. مگر کسانی که در رانندگی تخلف می‌کنند و از چراغ قرمز رد می‌شوند مجرم اند و ضد دین و نظام معرفی می‌شوند؟!

امروز گره این مشکلات به دست مجلس شورای اسلامی باز می‌شود. رئیس محترم مجلس شورای اسلامی برای رفع این معضل بزرگ و مقصر دانستن سایر ارگان‌ها  و نهادها، اصلاح قانونی فعلی را در دستور کار قرار دهد تا پلیس و قوه قضاییه مجبور به برخورد مجرمانه با بدحجابی نباشند. نباید فرمایشات مقام معظم رهبری را یک طرفه دید و آنچه باب میل خودمان است برجسته نماییم و برای تخریب دیگران از آن بهره ببریم. ایشان هم تاکید موکد بر رعایت حجاب اسلامی دارند و هم در نوع برخورد‌ها و ایجاد دافعه و جدا نمودن بخشی از افراد از نظام هشدار می‌دهند. اگر واقعا به دنبال برون رفت از این وضعیت نامناسب هستید طرح ستاد را مطالعه و قضاوت نمایید که آیا غیر از این چیز دیگری است؟

۵- نویسنده محترم متاسفانه آنقدر در استدلال به بن بست خورده که اشخاص قابل احترامی را به عنوان شارحان و افراد نزدیک به ستاد! معرفی و برای قلم زدن علیه ستاد با عنوان «جعل حدیث در حمایت از گشت ارشاد» به سخنان آنان استناد کرده است. مواضع ستاد درباره گشت ارشاد مشخص است و با یک جست و جوی ساده- البته اگر به دنبال واقعیت باشیم- به راحتی قابل درک است. ستاد از ابتدا با تصمیمی که بدحجاب را مجرم معرفی کند و بعد هم توسط گشت ارشاد دستگیر شود، مخالفت نموده و راه حل منطقی و عقلانی را در طرح عفاف و حجاب ارائه کرده است.

۶-درباره بی تفاوتی به مشکلات مردم و عدم پیگیری مطالبات مردمی در استان‌ها در حوزه سوءمدیریت مدیران، باز هم با یک جست و جوی ساده به اخباری از این دست طی دو ماه گذشته در رسانه‌ها و تارنمای ستاد بر می‌خورید که گویای غلط بودن این گزاره نویسنده است.

سیاست ستاد، گشت ارشاد مسئولان بوده و هست و با این هدف قرارگاه «گام» را راه اندازی کرده و در مسئله حجاب هم از همان ابتدا از مدیران دستگاه‌های دولتی رعایت عفاف و حجاب را مطالبه کرده است.

نمونه‌هایی از پیگیری مطالبات مردمی ستاد در دو ماه گذشته بدین شرح است:
- اعلام آمادگی ستاد امر به معروف برای پیگیری مطالبات قانونی مردم - کد خبر ۲۶۵۲۳- سوم دی ماه ۱۴۰۱
- رصد و اصلاح برنامه‌های آموزشی مدارس- کد خبر ۲۶۴۹۵- سی آذر ۱۴۰۱
- ورود ستاد امر به معروف و نهی از منکر به رفع معضل آلودگی هوا - کد خبر ۲۶۴۲۱- ۲۷ آذر ۱۴۰۱
- آغاز فعالیت قرارگاه گشت ارشاد مدیران در ستاد امر به معروف و نهی از منکر - کد خبر ۲۶۳۸۵- ۲۳ آذر ۱۴۰۱
- تشکیل پرونده‌ای ۱۲۰۰ صفحه‌ای بر اساس گزارش‌های مردمی درباره فساد در یکی از مناطق آزاد تجاری جنوب کشور و دستگیری تعدادی از کارکنان مجرم این منطقه اقتصادی با دستور قضایی- کد خبر ۲۶۳۸۵- ۲۳ آذر ۱۴۰۱
- ورود قرارگاه گشت ارشاد مدیران ستاد به بودجه مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ صنعتی و نفتی جهت صرف محرومیت زدایی از استان‌ها -کد خبر ۲۶۳۸۵- ۲۳ آذر ۱۴۰۱
-  حمایت از هنرمندان مطالبه گر در حوزه مفاسد اقتصادی از جمله کارگردان مستند قزل قیه-کد خبر ۲۶۳۸۵- ۲۳ آذر ۱۴۰۱
- مطالبه و اعلام آمادگی ستاد امر به معروف برای ساماندهی اعتراضات مردمی -کد خبر: ۲۶۲۵۹- ۱۲ آذر ۱۴۰۱
- حمایت قاطع از گزارشگران فساد و ترک فعل‌های تهدیدگر بهداشت عمومی - کد خبر: ۲۶۲۰۸- ۷ آذر ۱۴۰۱
- مطالبه‌گری ستاد امر به معروف برای تأمین آب پایدار شهر همدان - کد خبر: ۲۵۹۶۵-۳۰ مهر ۱۴۰۱
و موارد متعدد دیگری که در تارنمای ستاد قابل مشاهده است.

ستاد در قرارگاه «گام» به طور جدی به مقوله امر به معروف مردم به مسئولان ورود پیدا کرده و ۱۸ عرصه فعالیت مختلف از محیط زیست گرفته تا بهداشت و درمان و مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری را برای تمامی ستاد‌های استانی و شهرستانی تعریف شده است.

البته همه این مطالبات مردم از دولت سیزدهم بوده است، ولی جای سوال دارد که آن رسانه محترم چرا در قبال فجایع اقتصادی دولت قبل خط مشی سکوت و حتی حمایت را در پیش گرفته بود، ولی یک دفعه به یاد تمامی این مسائل افتاده است؟! مناسبت است شما از درغلتیدن به تمایلات حزبی و جناحی همانگونه که در خط مشی رسانه‌ای خود تعریف کردید، پرهیز نمایید.

۷- آنچه باعث شده که ستاد بر حوزه عفاف و حجاب و خانواده و جوانی جمعیت تمرکز بیشتری نماید، سرمایه گذاری شدید دشمن بر روی این دو مقوله مهم به منظور خدشه به فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و فروپاشی بنیان خانواده است که در اغتشاشات اخیر هم شاهد این توطئه‌ها به عینه بودیم. لیدر‌های آشوب‌ها از حجاب به عنوان اولین سنگر جمهوری اسلامی یاد می‌کنند که با فتح آن خواهند توانست دیگر سنگر‌ها را به راحتی فتح نمایند. آیا توجیه شما سرگرم شدن به مسائل جناحی و سیاسی و رها کردن این سنگر و مشغول شدن به کار‌های دیگری است که اصلا مسئله دشمن نیست؟

اگر ستاد پیشنهاد تشکیل وزارتخانه خانواده و جوانی جمعیت را با تجمیع سازمان‌ها و ساختار‌های از هم گسیخته و مضر می‌دهد همچنین برای جلوگیری از حجیم شدن دولت و ارتباط متناسب پیشنهاد تشکیل وزارتخانه ورزش و گردشگری با ادغام دو وزارتخانه می‌دهد، کجای این پیشنهاد‌ها بحران زاست؟! این چه دیکتاتوری رسانه‌ای است که حتی یک پیشنهاد را هم بر نمی‌تابید؟ چرا عده‌ای با هوچی گری و بازی با افکار عمومی دست به تخریب می‌زنند؟! چرا باید آن رسانه که خود را متعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی و امام راحل و شهیدانی می‌داند که در جای جای وصیت نامه‌های آن‌ها به مقوله مهم خانواده و عفاف و حجاب توصیه شده از پرداختن به این مسائل ناراحت و غضب آلود باشد؟! برای ما و افکار عمومی پاسخ روشنی ندارد.

۸- بخشی از دلایل و استدلال‌های ستاد امربه معروف و نهی از منکر برای تشکیل وزارت خانواده و جوانی جمعیت عبارت است از:

الف- در نگاه غیر اسلامی و لیبرالیستی، آزادی زن، مرد، جوان، نوجوان و ... عمدتاً خارج از چهارچوب‌های خانواده تعریف می‌شود در حالی که پرداختن به خانواده به عنوان یک مجموعه هدایتگر و با هویت مستقل مورد تأکید اسلام است لذا جایگاه زن، مرد، جوان، نوجوان، کودک و سالمند در خانواده باید تعریف شود.

ب- اهمیت دادن به جایگاه خانواده به‌عنوان یک هویت مستقل، رسیدن به هدف اصلی آن در نظام خلقت یعنی تولید و تربیت نسل و اثربخشی به تمامی اعضای آن به‌عنوان هسته قدرت بخش، گام مهمی در تشکیل امت واحده و تمدن اسلامی است. پرداختن مجزا به مرد، زن، جوان و نوجوان خارج از هویت خانواده و نگاه اجزایی و اعضایی موجب تضعیف جایگاه خانواده شده و اگر تحت هر عنوان به جوان و زن و کودک و دیگر اجزا، خارج از چهارچوب خانواده پرداخته شود، سازماندهی و مدیریت خانواده را تضعیف و خیانت به حریم این نهاد مقدس است. این نگاه در دولت‌های غرب زده به خاطر تقلید از نسخه‌های لیبرالیستی یا کسب آراء مردم به هر طریقی، شکل گرفته است که به فروپاشی خانواده کمک کرده و قوام اجتماع را برهم زده است.

ج- در وضعیت موجود که به اشتباه برای بعضی از اعضای خانواده مانند جوانان و زنان متولی معینی مشخص شده است برای اجزای مهم و اثرگذاری همچون کودکان، نوجوانان، مردان و... متولی و برنامه‌ریزی وجود ندارد و نگاه موجود درباره نقش کودک، نوجوان، مرد و میان‌سال، بی مسئول، بدون منطق، ناقص و مضر به نظام اجتماعی است.

د- هدف از خلقت جنسیت زن و مرد و تشکیل خانواده، در نظام زوجیت تولید و تربیت نسل است. مسئله تولید نسل، جوانی جمعیت و تربیت نسل به عنوان رکن مهم و رسالت اصلی باید در وزارت خانواده پیش بینی و ریل گذاری شود.

معاونت مهندسی فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
#خط_معروف
حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قانونی حین امر به معروف و نهی از منکر پاسخ داد.
حمایت های قانونی قبل از امر به معروف چیست؟ + فیلم

حمایت های قانونی قبل از امر به معروف چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قاونی ستاد امر به معروف از آمرین به معروف و ناهیان از منکر پیش از امر به معروف پاسخ داد.
وظیفه شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه ها چیست؟ + فیلم

وظیفه شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه ها چیست؟ + فیلم

معاون امور استانهای ستاد امر به معروف گفت:پیگیری گزارشات مردمی در هر دستگاهی را باید شورای امر به معروف دستگاه پیگیری کند.