ستاد امر به معروف و نهی از منکر

تعداد بازدید : ۷۳۸
کد خبر: ۲۴۰۶۷
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱
در جلسه‌ی امضاء تفاهمنامه همکاری مرکز وکلای قوه قضاییه با ستاد امر به معروف و نهی از منکر مطرح شد:
دکتر سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی گفت: این تفاهم‌نامه برای تولید قدرت و حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در همه‌ی سطوح است تا امر الهی با قوت در جامعه اجرا شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ جلسه امضای تفاهم‌نامه همکاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر با مرکز وکلا قوه قضاییه با حضور دکتر سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، دکتر صادق‌منش قائم مقام دبیر ستاد و حسن عبدلیان‌پور رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه برگزار شد.

 

دکتر سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در ابتدا ضمن تشکر از برگزاری این جلسه به هجمه رسانه‌ای و محیطی علیه امر به معروف و نهی از منکر در جهت تحریف آن اشاره کرد و گفت: لفظ امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک مصطلح قرآنی برای برخی‌ها مقبول و عرفی نیست چنانکه ترجیح می‌دهند به جای آن از واژه‌های دیگری همچون مسئولیت اجتماعی و حقوق شهروندی استفاده کنند.

 

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره به اهداف انقلاب که تحقق ارزش‌های قرآنی بود گفت: تعالیم مترقی اسلام در صحنه اجتماع برای نظام جمهوری اسلامی باید محقق شود و الگویی برای سایر کشور‌ها باشد.  

 

دکتر سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی با اشاره به آیه «الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ» [۱] تصریح کرد: این تفاهم‌نامه‌ها برای تولید قدرت و حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در همه‎ی سطوح است.

 

وی افزود: فرموده خداوند در مورد این فریضه مطالبه‌گریست و اگر کاری نکنیم طبق دستور الهی عذاب نازل می‌شود و آشکارترین عذاب‌ها این است که بَدانِ جامعه را بر خوب‌ها مسلط می‌کند آنگاه برکت و امنیت برداشته شده و نفاق ایجاد می‌‏شود.

 

ایشان با اشاره به اصل هشتم قانون اساسی که دعوت به امر به معروف و نهی از منکر است افزود: این وظیفه‌ای است همگانی و متقابل در سه بعد "مردم نسبت به یکدیگر"، "دولت نسبت به مردم" و "مردم نسبت به دولت" و علت اصلی که برخی از مسئولین از این فریضه الهی اجتناب می‌کنند این است که برخی از مسئولین از فضای مجازی بیشتر می‌ترسند تا خدا و این موضوع کار را برای مردم هم سخت می‌‎کند.  

 

ایشان با بیان اینکه امروزه برخی جرأت امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را ندارند افزود: گاهی هم که کسانی شهامت انجام این فریضه را نسبت به مسئولان یا مردم پیدا می‌کنند، با پرونده‌سازی توسط مرتکبان منکر، در پیچ‌و‌خم دادگاه‌ها و نیروی انتظامی می‌افتند؛ که البته همه باید باید این نوع نگاه اشتباه را از عرف جامعه برداریم و به آمران معروف و ناهیان از منکر جرأت مطالبه‌گری براساس قانون بدهیم. براساس قانون یکی از وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر می‌باشد که برگزاری این جلسه یکی از مصادیق عمل به این قانون است.

 

دکتر هاشمی گلپایگانی با اشاره به ظرفیت‌های قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر گفت: چرا با داشتن این قوانین مسلم و صریح آمر به معروف و ناهی از منکر باید مورد تعدی قرار بگیرد یا شهید شود و یا با محکومیت کیفری مواجه شود. اگر در حمایت از این عزیزان در مجامع قانونی کوتاهی کنیم این فریضه الهی مورد تضییع قرارگرفته و ما اجازه این کار را نمی‌دهیم.  

 

وی ضمن تشکر از پیشگامی مرکز وکلای قوه قضاییه برای حمایت حقوقی و قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر، خطاب به مدیران این مرکز گفت: شما با روحیه جوانی و همتی که دارید می‌توانید منشأ اثر باشید و انگیزه‌های خودجوش مردمی نیز در شما هست و ستاد امر به معروف در تلاش است که امر به معروف و نهی از منکر مردمی‌تر شود.  

 

در پایان این جلسه تفاهم‌نامه‌ای به منظور حمایت‌های حقوقی از آمران به معروف و ناهیان از منکر سراسر کشور میان دکتر سید محمدصالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و حسن عبدلیان پور رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه به امضا رسید.

 

شایان ذکر است بر اساس این تفاهم‌نامه، مرکز وکلای قوه قضاییه با هماهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر درحوزه‌های قضایی سراسر کشور علاوه بر ارایه خدمات رایگان مشاوره حقوقی به آمران به معروف و ناهیان از منکر، در موارد تشکیل پرونده قضایی برای معاضدت قضایی از آن‌ها وکیل رایگان معرفی می‌کند.

 

[1] سوره مبارکه الحج آیه ۴۱

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی
نشانی پستی: تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - نبش سه‌راه چیذری - ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور
 
کد پستی: ۱۹۴۵۶۱۷۷۱۳

تلفن پاسخگویی: ۲۲۵۶۱۲۱۸ - ۰۲۱

پست الکترونیکی ما به نشانی Info@Setad-abm.irبطور منظم بازبینی می‌شود.
نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
پیشخوان
دیدگاه
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.
کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

حضرت آیت الله خامنه‌ای معتقدند: بر کسى که قادر بر امر به معروف و نهى از منکر نیست، واجب است که نهادهاى مربوطه را که از طرف حکومت براى این کار اختصاص یافته‏اند، مطلع نماید و تا کنده‌شدن ریشه‏هاى فاسد که فسادآور هم هستند، موضوع را پیگیرى کند.
ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترک تذکر و موعظه به برادر مؤمن به مجرد ملاحظه مقام او سزاوار نیست.