ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۳۸۳۶
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
آیت‌الله صدیقی:
آیت‌الله صدیقی در آیین اعطای احکام شورای امر به معروف و نهی از منکر مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران؛ گفت: امربه معروف کار ظریفی است و در بسیاری از موارد مشابه امر به‌ معروف نیست، بلکه عقده‌گشایی است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ آیت‌الله کاظم صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، همراه با هیأتی از مسئولان این ستاد در نشستی با محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از مسئولان این سازمان که در سالن شهید شهریاری سازمان برگزار شد، با تبریک اعیاد شعبانیه افزود: آمدیم تا به منظور اجرای قانون امر به‌ معروف با هم بیعت کنیم و برای اجرای این قانون الهی، قرآنی، نبوی و ولایی ملتزم و متعهد شویم و قانون مصوب مجلسمان را اجرا کنیم. امر به‌ معروف و نهی از منکر یک بعد عمومی برای تک‌تک ما استاندارد دارد مثل نماز و روزه و جهاد. ما نسبت به هم باید این معروف‌ها را مواظب باشیم. کسی این معروف‌ها را از دست ندهد.

 

امربه ‌معروف کار ظریفي است و عقده‌گشایی نيست

آیت‌الله صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در مراسم اعطای احکام امر به معروف و نهی از منکر مسئولان سازمان انرژی اتمی افزود: امر به‌ معروف کار ظریف و خطرناکی است. در خیلی‌ موارد امر به‌ معروف نیست، عقده‌گشایی است. فرد می‌خواهد گردن‌کلفتی، بی‌اشکالی و منم بودن خودش را نشان بدهد. این کار امر به‌ معروف نیست و از ابتدا می‌لنگد. امر به‌ معروف مانند یاخته‌های سفید بدن هستند، بُعد دفاعی دارند تا بدن سالم بماند.

 

وی بصیرت را حائز اهمیت دانست و گفت: همه باید یاد بگیرند موقعیت طرف را بشناسند. حدود مسئولیتش را اشراف داشته باشند. نسبت خودش را با طرف مقابل بسنجد. آیا از او بالاتر است یا با او قرین است یا پایین‌تر از اوست. همه اینها را باید حساب کرد. اینها روانشناسی، جامعه‌شناسی اخلاق و در رأس همه اینها پایند بودن به تحصیل رضای خدا و سیاست می‌خواهد.

 

امربه‌ معروف و نهی از منکر پشتوانه حکومت و در عین حال دفاع از مردم در مقابل دولت است

 

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور ادامه داد: امر به‌ معروف و نهی از منکر یک کار سیاسی به‌ تمام‌ معنا است. پشتوانه حکومت است. جوش دادن مردم به حکومت است. در عین حال دفاع از مردم در مقابل دولت است. مبادا دولت حق مردم را ضایع کند. امر به‌ معروف دستور خیلی مهم و حیاتی و زندگی‌سازی است. باید اینها را آموزش داد. گروهی از نخبگان هر مجموعه‌ای باید جلسات مستمر داشته باشند. اوضاع را ارزیابی و دقیق این قانون را اجرا کنند وگرنه قانون را ضایع می‌کنند. کما اینکه تاکنون امر به‌ معروف و نهی از منکر وجهه‌ای کسب نکرده است. قانون پرجاذبه، زندگی‌ساز و قدرت آفرین تبدیل شده به مسئله‌ای که مردم فکر می‌کنند اعمال خشونت، طعنه زدن یا سوءاستفاده است.

 

گام اول امر به معروف جهاد تبیین است

 

آیت‌الله صدیقی گفت: امر به‌ معروف سه جبهه دارد. جایی هست که طرف توجیه نیست، برایش استدلال کنید. بر مبنای جهاد تبیین که حضرت آقا می‌فرمایند او را توجیه کنید که بپذیرد، تحمیل نکنید. با حکمت و استدلال به فکرش بقبولانید نه به جسمش. کاری کنید قبول کند، باور کند. هم کار فکری کنید هم کار احساسی. قرآن می‌گوید اول روی فکرش کار کن دوم روی دلش. دلشان را نرم کنید. حالا آدمی که نه اهل فکر است و نه اهل دل، با او هم تراز نشوید، با او هم مدیریت کنید. می‌خواهید چیزی را درک کنید، دفاع کنید، بهترین راه را پیدا کنید. یک معاند را اول مخالف کنید بعد مخالف را موافق کنید.

 

بایسته‌های برنامه‌ریزی در مدیریت امر به معروف

 

وی افزود: ما باید گام‌به‌گام حرکت کنیم. یک روزه نمی‌شود. رعایت اولویت‌ها را داشته باشید. اینها هم برنامه و نشست می‌خواهد. امر به‌ معروف یک تکلیف قانونی است و همه باید پایند باشند. لذا باید وقت گذاشت، برنامه‌ریزی کرد، اطلاعات دقیق از مجموعه داشت، باید معروف‌های متروک و منکرات معمول را شناسایی کرد. برای معروف‌های متروک باید چاره‌ای کرد و برای منکرهای معمول هم باید دارو پیدا کرد.

 

شورای امر به‌ معروف و نهی از منکر در این جهت به عنوان یک مؤمن در تراز خون شهیدان مکلف است دین خود را در ابعاد مختلف رواج دهد. جوری نباشد که در جایی نسبت به دین بی‌مهری شده باشد.

 

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: بعد دیگر، بعد مسئولیت‌هاست. هرکسی در هر مجموعه‌ای که مسئولیتی دارد باید ببینم آیا واقعاً اهلیت جایگاهش را دارد. اگر اهلیت دارد باید تشویق و کمکش کنیم. اگر اهلیت ندارد تدبیر کنیم. طوری تدبیر و چاره‌جویی کنیم که در هر کار بهترین فرد عهده‌دار مسئولیت باشد. این هم جز تکالیف عمومی حکومتی است.

 

آیت‌الله صدیقی ادامه داد: بُعد سوم مسائل تخصصی هر اداره است. مسائلی که متخصص هر رشته و فن باید به آن وارد شود. حتی رهبر معظم انقلاب هم در این مورد از متخصصین پیروی می‌کنند با اینکه خودشان مرجع تقلید هستند و میلیون‌ها مقلد دارند. در کارهای تخصصی همه نباید دخالت کنند. باید شورای ما برای هر کاری یک متخصص به عنوان کسی که می‌تواند نظارت کند، امتیازات را شناسایی و نسبت به امتیازات تشویق کند و جاهایی که باید کاری انجام شود و نمی‌شود آنجا نهی از منکر کند و کاری کند که کار بدون نقیصه انجام شود.

 

در پایان این نشست احکام مهندس اسلامی به عنوان رئیس شورا و هم چنین جانشین رئیس، دبیر و اعضاء شورای امر به معروف و نهی از منکر سازمان انرژی اتمی ایران، به دست آیت‌الله صدیقی اعطاء شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
#خط_معروف
حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

حمایت های حین اقدام به امر به معروف و نهی از منکر چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قانونی حین امر به معروف و نهی از منکر پاسخ داد.
حمایت های قانونی قبل از امر به معروف چیست؟ + فیلم

حمایت های قانونی قبل از امر به معروف چیست؟ + فیلم

دکتر صادق منش در ویژه برنامه گفت و گو محور #خط_معروف به سوالی در خصوص حمایت های قاونی ستاد امر به معروف از آمرین به معروف و ناهیان از منکر پیش از امر به معروف پاسخ داد.
وظیفه شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه ها چیست؟ + فیلم

وظیفه شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه ها چیست؟ + فیلم

معاون امور استانهای ستاد امر به معروف گفت:پیگیری گزارشات مردمی در هر دستگاهی را باید شورای امر به معروف دستگاه پیگیری کند.