ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۳۵۶۰
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۹
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مازندران؛
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران گفت: اگر دستگاه‌ها و مدیران بتوانند در برخورد با فساد، کم‌کاری‌ها، بی‌انگیزگی و بی‌عرضگی‌ها ایستادگی و با این عوامل مخرب در راه خدمت به مردم برخورد کنند، خود بزرگترین نهی از منکر و فرهنگ‌سازی است.
به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران، با همکاری خبرگزاری شبستان-نمایندگی استان، به مناسبت ایام نورانی دهه مبارک فجر و بهار انقلاب اسلامی و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص احیای اصل فریضتین امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و اینکه ایجاد نظام اسلامی و حفظ آن را از بزرگترین معروفات حال حاضر عنوان نمودند، بدین جهت در سلسله گفتگو‌هایی با کارشناسان و اساتید دانشگاه و حوزه‌های علمیه و سایر مسئولان استانی به بررسی جوانب کار در حوزه امر به معروف و نهی از منکر و اثرات اجرای این فریضتین در جامعه خواهیم پرداخت.

در ادامه گفتگو‌ها پیرامون فریضتین امر به معروف و نهی از منکر به سراغ «آرزو ولیپور» مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران رفتیم که متن کامل این گفتگو از نظرتان می‌گذرد؛

* لطفاً بفرمایید چگونه می‌توان از ظرفیت دستگاه‌ها در جهت گسترش معروفات و نهی از منکرات استفاده نمود.

اگر سیاست‌گذاری‌ها، اقدامات و اجرای برنامه‌های بالادستی بر مبنای قانون و به نفع مردم بوده و بتواند امیدآفرینی کند، این خود بزرگترین معروف است.

اگر دستگاه‌ها و مدیران بتوانند در برخورد با فساد، کم‌کاری‌ها، بی انگیزگی و بی‌عرضگی‌ها ایستادگی و با این عوامل مخرب در راه خدمت به مردم برخورد کنند، خود بزرگترین نهی از منکر و فرهنگ سازی است.

*جنابعالی موانع گسترش فرهنگ اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه را در چه مواردی می‌دانید؟

این فریضتین الهی در لایه‌های مختلف جامعه بعنوان امری اعتقادی از بین نرفته و بویژه در بین مقیدان به دین و مذهب حیات دارد، اما برخی کج‌سلیقگی‌ها در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی سبب شد که مقداری انتقادات پیرامون اجرای آن صورت گیرد که با برخی تغییرات که تحقیق و آگاهی پشت سر آن باشد، می‌توان به اقدامات سازنده در این زمینه رسید.

*به نظر شما اجرای فریضتین امر به معروف و نهی از منکر به چه میزان در جلوگیری از نفوذ و گسترش فرهنگ مهاجم غربی مؤثر است؟

وقتی صحبت از امر به معروف می‌کنیم یعنی باید فرهنگ غنی دینی و ملی خود را معرفی کنیم و رواج دهیم؛ فرهنگ ما عین معروف است و در بیشتر موضوعات در تقابل با فرهنگ غرب قرار می‌گیرد. ما در درجه اول باید با معروف خود، به مقابله با فرهنگ آن‌ها برویم نه فقط با نهی از فرهنگ آن‌ها که همان نهی از منکر است به دفاع بپردازیم.

*با توجه به گلایه‌مندی مردم در خصوص وضع موجود و تذکر رهبری در خصوص کیفیت لوازم تولید داخل و صنعت خودرو.

طرح مشکلات مختلف و متنوع استان مسئله پیچیده‌ای است که نیاز به ساعت‌ها بحث و بررسی دارد، اما اگر می‌خواهیم به فرمایشات مقام معظم رهبری عمل کنیم باید سیاست و صنعت و فرهنگ و اقتصاد دست به دست هم دهند و در یک همگرایی مدیریتی، مردم احساس آرامش و امنیت خاطر کنند.

این استان به اندازه‌ای استعداد و منابع انسانی و طبیعی دارد که بتواند تا یک دهه آینده، قطب اقتصاد و فرهنگ کشور و منطقه شود، به شرطی که آن همگرایی مدیریتی محقق شود و ظرفیت‌ها احیا گردد.

*در خصوص جهاد تبیین که موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری طی دیدار‌های اخیر ایشان با اقشار مختلف در مناسبت‌های گوناگون بوده است، به نظر جنابعالی رسالت ستاد، نخبگان و دستگاه‌های حاکمیتی در این خصوص چیست؟

در خصوص جهاد تبیین، اولویت این است که این موضوع را مقطعی نبینیم. از فرمایشات مقام معظم رهبری بر می‌آید که برای ایشان این موضوع به اندازه جهاد دفاع مقدس اهمیت دارد. در واقع، ولی زمان حکم جهاد صادر کرده اند و این جهاد به دلیل تداوم تحریف‌ها و بزک کردن معاندان و مخدوش کردن چهره انقلاب از سوی دشمنان، باید بصورت جدی و مداوم پیگیری شود. استمرار جهاد تبیین یک شرط مهم و اساسی است.

اما با توجه به گستردگی رسانه‌ها که هر یک از افراد جامعه می‌توانند یک رسانه باشند، این جهاد بر عهده یکایک افراد جامعه و بخصوص نخبگان انقلابی و جوانان ولایی است. روزی نباید از این مسئولیت شانه خالی کرد. اما قطعاً وظیفه مسئولین به جهت در اختیار داشتن امکانات و بودجه و قدرت تصمیم‌سازی، سنگین‌تر است و رسالت مهم مدیران و دستگاه‌ها، بسیج کردن و سازماندهی کردن قدرت رسانه‌ای و تحلیلی همین جوانان آماده و آگاه و بصیر است. مسئولین باید به اندازه‌ای رشد فکری کنند که جوانان به دنبال آن‌ها بشتابند نه اینکه دائما مورد مطالبه قرار گیرند و پاسخی هم نداشته باشند.

* به عنوان یک مسئول/نخبه/و... ظرفیت‌های استان مازندران در جهت عملیاتی نمودن بیانیه گام دوم انقلاب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ظرفیت‌ها در استان و کشور بسیار بالاست. نخبگان جوان، دانشمندان و اساتید مجرب و کارآزموده، دستگاه‌های اجرایی همراه و انگیزه بالایی که در بین افراد موثر وجود دارد.

تاکید بنده این است که راهبرد مد نظر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مردم پیش خواهد رفت و با عزمی که در دولت مردمی آقای رئیسی مشاهده می‌شود، اطمینان داریم مردم و مسئولین در این‌مسیر همگام و همراه و همدل باشند.

* با توجه به اهمیت موضوع امید بخشی به جامعه، به نظر جنابعالی چگونه می‌توان به این مهم پرداخت؟

امیدبخشی در گرو اقدامات مشهود و قابل لمس مسئولین است. مردم ما نشان دادند مثل کوه ایستاده‌اند و ناامید از ادامه مسیر نیستند، اما در برابر حرکاتی که امید‌ها را دچار خدشه می‌کند باید با قدرت ایستاد.

* طرح‌ها و پیشنهادات موفق مجموعه تحت مدیریت جنابعالی در گسترش معروفات و اکرام مراجعین و ارتقاء کارآمدی در بخش‌های مختلف را برشمارید.

کتابخوانی از مهمترین معروفات است و ما مجموعه‌ای از کارکنان جوان، متعهد و متخصص فرهنگی را در اختیار داریم که به باور‌ها و ارزش‌ها اعتقاد دارند و برای گسترش و نهادینه شدن مطالعه مفید، دلسوزانه فعالیت دارند.

ما ۱۱۷ پایگاه فرهنگی امیدبخش به نام کتابخانه در شهر‌ها و روستا‌های استان داریم که همه این مراکز مهم فرهنگی رسانه‌های فعالی هم دارند که مشغول جهاد تبیین هستند.

در رابطه با طرح‌ها باید بگویم که همین "جهاد تبیین" از آخرین طرح‌هایی است که با تأکیدات اخیر مقام معظم رهبری در کتابخانه‌ها با محوریت کتاب‌های انقلابی و ترویج معارف انقلاب اجرا شد و ادامه خواهد داشت.

ما با طرح‌هایی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی، جلسات نقد و بررسی کتاب، رونمایی از کتاب‌های شاخص و خوب، مسابقات کتابخوانی در مناسبت‌های مذهبی و انقلابی، اجرای برنامه‌هایی برای کودکان در بخش‌های ویژه کودک کتابخانه‌ها و نگاه اساسی به نوجوانان در مسئله کتابخوانی به دنبال ترویج ارزش‌ها و نهادینه‌سازی اعتقادات متعالی در جامعه هستیم.

نظارت دائم ما بر عملکرد مسئولینمان و پیگیری امورات بصورت منظم، آموزش کتابداران و روزآمدسازی دانش روز کتابداری و دوره‌های حضوری مشاوره کتابدار از جمله اقداماتی است که برای افزایش کارآمدی در مجموعه ما انجام می‌شود و وقتی کارآمدی باشد، اکرام مراجعین هم بصورت طبیعی انجام می‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
پیشخوان
دیدگاه
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.
کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

حضرت آیت الله خامنه‌ای معتقدند: بر کسى که قادر بر امر به معروف و نهى از منکر نیست، واجب است که نهادهاى مربوطه را که از طرف حکومت براى این کار اختصاص یافته‏اند، مطلع نماید و تا کنده‌شدن ریشه‏هاى فاسد که فسادآور هم هستند، موضوع را پیگیرى کند.
ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترک تذکر و موعظه به برادر مؤمن به مجرد ملاحظه مقام او سزاوار نیست.