ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۲۳۴۹۵
تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶
معاون فرهنگی اداره کل کمیته امداد مازندران مطرح کرد؛
میثم معافی: مردم در تمامی زمینه‌ها مورد هجوم رسانه‌های بیگانه هستند و انعکاس خدمات نظام، امیدآفرینی، بصیرت‌افزایی و دشمن‌شناسی از مهمترین وجوه امر به معروف و نهی از منکر است که می‌توان در برنامه سازی‌ها به آن‌ها پرداخت.
به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران، با همکاری خبرگزاری شبستان-نمایندگی استان، با توجه به فرارسیدن ایام نورانی دهه مبارک فجر و بهار انقلاب اسلامی و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص احیای اصل فریضتین امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و اینکه ایجاد نظام اسلامی و حفظ آن را از بزرگترین معروفات حال حاضر عنوان نمودند، بدین جهت در سلسله گفتگو‌هایی با کارشناسان و اساتید دانشگاه و حوزه‌های علمیه و سایر مسئولان استانی به بررسی جوانب کار در حوزه امربه معروف و نهی از منکر و اثرات اجرای این فریضتین در جامعه خواهیم پرداخت.

در ادامه گفتگو‌ها در این حوزه به سراغ «میثم معافی» معاون فرهنگی اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان و عضو شورای پژوهشی ستاد امر به معروف و نهی از منکر مازندران رفتیم که متن کامل این گفتگو از نظرتان می‌گذرد؛

* لطفاً بفرمایید چگونه می‌توان از ظرفیت دستگاه‌ها در جهت گسترش معروفات و نهی از منکرات استفاده نمود.

نظارت اجتماعی مفهومی است که در غرب نیز دیده می‌شود. در غرب دو نگاه وجود دارد. یک نگاه فردگرایانه که می‌گوید تنها در مسائل مادی که ممکن است روی من تأثیر مثبت و منفی بگذارد حق دخالت دارم و نگاه دوم، نگاه اجتماعی است که می‌گوید یک فرد در جامعه می‌بایست در همه‌ی مسائل مادی در حوزه‌های مختلف نظارت و دخالت کند. این نگاه با آنکه از دید فردی کامل‌تر است، اما این حوزه‌ها را تنها محدود به مسائل مادی کرده و مسائل معنوی را حوزه‌ی آزادی عمل فرد می‌دانند. در اسلام وضع به گونه‌ی دیگری است. در اسلام علاوه‌ بر آنکه امر و نهی و نظارت در همه‌ی حوزه‌های مادی جایز و صد البته، واجب است، در حوزه‌های مختلف معنوی نیز امر و نهی به‌طور اولی واجب شمرده می‌شود. در قرآن و روایات به امر به معروف و نهی از منکر توصیه بسیار شده‌است.

دستگاه‌ها و نهاد‌های اجتماعی و انقلابی در بخش «معنوی» و «اجتماعی» نقش بسزایی البته درقالب «هم‌افزایی» ظرفیت‌ها می‌توانند داشته باشند.

*جنابعالی موانع گسترش فرهنگ اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه را در چه مواردی می‌دانید؟

همه می‌دانیم که امر به معروف و نهی از منکر یکی از عظیم‌ترین واجبات الهی به شمار می‌رود، ولی در کشور ما که داعیه اسلام دارد هنوز قانون‌گذاری در مورد آن به نحو مطلوب نیست و قوانینی هم که در این‌باره وضع شده هنوز به مرحله اجرا نرسیده است؛ قوانین امر به معروف و نهی از منکر بار‌ها به هیأت حل اختلاف قوا رفته و اجرای آن تأیید شده است، ولی باز هم به منصه ظهور نمی‌رسد.

عدم آگاهی از وظایف و عدم شناخت و فقدان دانش‌ساز و کار مواجهه با افراد یا اجتماع ازجمله موانع است.

*به نظر شما اجرای فریضتین امر به معروف و نهی از منکر به چه میزان در جلوگیری از نفوذ و گسترش فرهنگ مهاجم غربی مؤثر است؟

دشمن با بازتعریف «ناتوی فرهنگی» بدنبال «امربه منکر و نهی ازمعروف» است وطبیعی است که درمقابل این پدیده «استحمار غرب» باید «مانع» ایجادکرد وایجادمانع به معنی «مهار مهندسی معکوس» دشمن دراین بخش است. فقط درحوزه رسانه بالغ بر ۷ هزارساعت درشبانه روز برنامه‌های ضدفرهنگی شبکه‌های ماهواره و بیش از۴۰۰هزارسایت و گروه اجتماعی درهمین راستافعال می‌باشند؛ که باید برای مقابله با این تفکر غرب بدور از موازی کاری برنامه داشت.

انعکاس خدمات نظام، امیدآفرینی، بصیرت‌افزایی و دشمن‌شناسی از مهمترین وجوه امر به معروف و نهی از منکر است که می‌توان در برنامه سازی‌ها به آن‌ها پرداخت.

*با توجه به گلایه مندی مردم در خصوص وضع موجود و تذکر رهبری در خصوص کیفیت لوازم تولید داخل و صنعت خودرو، مهمترین مسائل و مشکلات استان مازندران چه موضوعاتی است و راهکار مقابله با آن چیست؟

مازندران استانی است که هم راه‌آهن، دریا و کشتیرانی و هم فرودگاه دارد از این ظرفیت‌ها باید برای ایجاد یک «گردشگری» مدرن و حساب شده برنامه‌ریزی کرد تا جای این گردشگری بی‌برنامه را بگیرد که درحال حاضر دراین بخش مازندران مهجور است.

بیکاری در مازندران به دو دلیل عمده است، اول اینکه استان مازندران کشاورزی خیزاست و کشاورزی و صنایع زراعی «تولیدات» دارد، ولی اشتغال زانیست و باید با ایجاد و گسترش «صنایع تبدیلی» و توسعه شهرک‌های صنعتی، هم زنجیره تولید زراعی کامل گردد و‌ هم ایجاد فرصت‌های «اشتغال» در مازندران شکل گیرد.

*در خصوص جهاد تبیین که موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری طی دیدار‌های اخیر ایشان با اقشار مختلف در مناسبت‌های گوناگون بوده است، به نظر جنابعالی رسالت ستاد، نخبگان و دستگاه‌های حاکمیتی در این خصوص چیست؟

«نبردِ روایت‌ها» در «جنگِ اراده‌ها» شکل می‌گیرد.

«شما روایت کنید حقایق جامعه‌ی خودتان و کشور خودتان و انقلابتان را؛ شما اگر روایت نکنید، دشمن روایت میکند؛ شما اگر انقلاب را روایت نکنید، دشمن روایت میکند؛ شما اگر حادثه‌ی دفاع مقدس را روایت نکنید، دشمن روایت میکند، هر جور دلش میخواهد؛ توجیه میکند، دروغ میگوید آن هم ۱۸۰ درجه خلاف واقع؛ جای ظالم و مظلوم را عوض می‌کند.» ۲۱/۰۹/۱۴۰۰
این جملات رهبر انقلاب خطاب به جوانان در دیدار با خانواده‌ی شهدای سلامت در واقع طرحِ یک مسئولیت و تکلیفِ مهم بود. ایشان در همین سخنرانی با اشاره به مجاهدت‌های حضرت زینب کبری(سلام‌الله علیها) بار دیگر موضوع «جهاد تبیین» را مورد تأکید قرار دادند. «این بزرگوار جهاد تبیین را، جهاد روایت را راه انداخت؛ نگذاشت و فرصت نداد که روایت دشمن از حادثه غلبه پیدا کند؛ کاری کرد که روایت او بر افکار عمومی غلبه پیدا کند.

دریک جمله در «جنگ نرم شناختی» اگر ما روایت نکنیم، بجای ما روایت می‌کنند. (روایت نیابتی یکی از شعبات جنگ نیابتی است) باید مراقبت کرد.

* به عنوان یک مسئول/نخبه/و... ظرفیت‌های استان مازندران در جهت عملیاتی نمودن بیانیه گام دوم انقلاب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بیانیه گام دوم یک ظرفیت «فرا استانی» و یک مأموریت «ملی» است که البته استان مازندران باید نقش خود را دریابد.

* با توجه به اهمیت موضوع امید بخشی به جامعه، به نظر جنابعالی چگونه می‌توان به این مهم پرداخت؟

مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم، حدود چهل بار نام جوانان را آورد و ما باید با استفاده از این ظرفیت، تلاش کنیم امید را در جامعه گسترش دهیم و با برجسته کردن دستاورد‌های این چهل و دو سال، نظام را کارآمد معرفی کنیم.

«رهبری به استفاده از ظرفیت دانش آموزان اشاره کرد و گفت: از تشکل‌ها کمک بگیرید و نقش اجتماعی دانش آموزان را افزایش دهید و تلاش کنید در جذب دانش آموزان، نگاه حداکثری داشته باشید و از این عزیزان ایده بگیرید و بر توانمندسازی دانش آموزان تمرکز کنید تا نهال امید را در دل جوانان بکارید، چون دشمن تلاش دارد یاس و ناامیدی را در جامعه انتشار دهد.»

معتقدم باید سند بومی گام دوم در حوزه آموزش و پرورش به عنوان خواستگاه اصلی بیانیه گام دوم انقلاب در دستور کار قرار بگیرد.

*طرح‌ها و پیشنهادات موفق مجموعه تحت مدیریت جنابعالی در گسترش معروفات و اکرام مراجعین و ارتقاء کارآمدی در بخش‌های مختلف را برشمارید.

یکی ازابتکارات موفق درحوزه فرهنگی کمیته امداد امام خمینی (ره) مازندران «هم افزایی اجتماعی» با نهاد‌ها وخیریه‌ها و بویژه گروه‌های جهادی است.

درحال حاضر حدود ۳۵ «مرکزتخصصی فرهنگی» مردمی با سه شاخص «مردم محور- محله محور- مسجدمحور» بودن درحال فعالیت جهادی درحوزه «محرومیت زدایی» هستند واین نقطه «امیداجتماعی» و نشاط جمعی است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
پیشخوان
دیدگاه
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.
کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

حضرت آیت الله خامنه‌ای معتقدند: بر کسى که قادر بر امر به معروف و نهى از منکر نیست، واجب است که نهادهاى مربوطه را که از طرف حکومت براى این کار اختصاص یافته‏اند، مطلع نماید و تا کنده‌شدن ریشه‏هاى فاسد که فسادآور هم هستند، موضوع را پیگیرى کند.
ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترک تذکر و موعظه به برادر مؤمن به مجرد ملاحظه مقام او سزاوار نیست.