ستاد امر به معروف و نهی ازمنکر

کد خبر: ۱۸۰۱۹
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳
کتاب «احکام امر به معروف و نهی از منکر» گردآوری شده مطابق با نظر ۱۲ نفر از مراجع عظام توسط انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام منتشر شد.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان؛ دین اسلام مجموعه‌ای است وحیانی که رسالتش، نمایاندن راه سعادت انسان در زندگی دنیوی و حیات پس از مرگ است. این دین، برنامه‌های متعدد و جامعی را برای رسیدن به این هدف والا معرفی کرده است، بنابراین، احکام در کنار عقاید و اخلاق از بخش‌های ضروری دین است که بر زندگی فرد و اجتماع اثر اساسی دارد، چرا که راهنمای استفاده از استعدادها از منظر دین، در فقه یا احکام تجلی می‌یابد، به همین دلیل، اهتمام به یادگیری احکام شرعی و عمل به آنها در عرصه زندگی فردی و اجتماعی، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

در طول تاریخ، رجوع مکلفان به مراجع تقلید برای یافتن پاسخ سوالات شرعی خود، به فراهم شدن مجموعه‌ها با وجود نقش بی‌بدیل خود در تبیین تکالیف شرعی، با گذشت زمان و پیچیده‌تر شدن روابط زندگی اجتماعی و حجیم شدن مجموعه‌های فتوایی و همچنین تعدد مراجع تقلید در عصر واحد، در انجام رسالت خود، دچار کاستی‌هایی شده‌اند و افراد عادی، برای دستیابی سوالات شرعی، با دشواری‌های متعددی روبه‌رو شده‌اند.

با توجه به این ضرورت‌ها، واحد ابواب فقهی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم علیه‌السلام هم‌سو با اهداف تبلیغی خود برای تأمین محتوای تبلیغ مبلغان دینی، برخی از احکام موضوعی را با ویژگی‌های خاص منتشر کرده است. از جمله ویژگی‌های این اثر عبارتست از:

۱. تدوین درختواره فقهی
در این پژوهش، درختواره‌ای با استانداردهای لازم برای مطالب مندرج در هر باب فقهی تدوین شده است که وجود این درختواره با تفکیک دقیق و منطقی مطالب در زیر شاخه‌ها، امکان دستیابی سریع به سوال مد نظر و پاسخ آن را فراهم می‌سازد؛

۲.طراحی سوالات شرعی
پس از تدوین درختواره، با محور قرار دادن منابع فتوایی تفصیلی مانند عروه‌الوثقی و تحریر‌الوسیله، فتاوای موجود در این منابع با توجه به مؤلفه‌هایی مانند فراگیر بودن موضوع سوال، قابل فهم بودن سوال و سوالات مستحدثه در قالب سوالاتی باز طراحی شد؛

۳. استخراج فتاوای مراجع معظم تقلید

در این مرحله که می‌توان آن را اصلی‌ترین بخش پژوهش نامید، به سوالات طراحی شده در مرحله قبل، با مراجعه به منابع فتوایی مراجع معظم تقلید پاسخ داده شده است. درباره روش کار در بخش پاسخگویی توجه به چند نکته ضروری است:

الف. در این پژوهش، فتاوای فقهی دوازده نفر از مراجع معظم تقلید استخراج شده است:
آیات عظام: امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، خویی رحمت‌الله علیه، بهجت رحمت‌الله علیه ، تبریزی رحمت‌الله علیه ، فاضل رحمت‌الله علیه ، سیستانی حفظه‌الله، وحید حفظه‌الله ، مکارم حفظه‌الله ، صافی حفظه‌الله ، شبیری حفظه‌الله و نوری حفظه‌الله

ب. در تمامی سوالات با مراجعه به منابع فتوایی هر یک از این مراجع تقلید، فتاوای ایشان به صورت جداگانه استخراج شده است.

ج. با جمع‌بندی فتاوا سعی شده است دیدگاه‌های مشترک مراجع در هر سوال مشخص شود که همین جمع‌بندی، تسلط خواننده را درباره دیدگاه‌های فقهی مجموعه مراجع معظم تقلید آسان تر می‌کند.

د. نشانی دقیق فتاوا و مستندات پاسخ‌های بیان شده در متن، به تفکیک هر کدام از مراجع، در پاورقی صفحات آمده است.

کتاب  «احکام امر به معروف و نهی از منکر» گردآوری شده مطابق با نظر ۱۲ نفر از مراجع عظام در ۱۲۱ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ عدد توسط انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم علیه‌السلام منتشر شده است.

منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور

تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - تقاطع چیذری - ستاد امربه معروف و نهی از منکر

تلفن گویا 19الی02122561216

 

نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
پیشخوان
دیدگاه
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.
کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

حضرت آیت الله خامنه‌ای معتقدند: بر کسى که قادر بر امر به معروف و نهى از منکر نیست، واجب است که نهادهاى مربوطه را که از طرف حکومت براى این کار اختصاص یافته‏اند، مطلع نماید و تا کنده‌شدن ریشه‏هاى فاسد که فسادآور هم هستند، موضوع را پیگیرى کند.
ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترک تذکر و موعظه به برادر مؤمن به مجرد ملاحظه مقام او سزاوار نیست.