ستاد امر به معروف و نهی از منکر

تعداد بازدید : ۱۷۶۳
کد خبر: ۱۷۹۸۱
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
وحید جلیلی:
وحید جلیلی گفت: جریان امر به معروف و نهی از منکر باید از آنارشیست‌ها و رفتارهای آنارشیستی فاصله بگیرد. در حکومت یزید هم بخواهیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم، اجازه رفتار آنارشیستی نداریم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ در روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ طی نشستی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر که با حضور آقای وحید جلیلی در جمع مسئولان و کارشناسان این ستاد با موضوع ملاحظات امر به معروف و نهی از منکر در جمهوری اسلامی برگزار شد وی در طی سخنانی نکات ذیل را پیرامون این فریضه الهی بیان نمود:
نکاتی پیرامون امر به معروف و نهی از منکر
 
۱. جریان دعوت بایست با امر به معروف و نهی از منکر همراه باشد. همانطور که در آیه‌ی ۱۰۴ سوره آل عمران آمده، دعوت به خیر مقدم است بر امر به معروف و نهی از منکر. در جامعه امروز، انسان‌ها به اشکال متنوعی مخاطب دعوت‌های گوناگون قرار می‌گیرند، به اصطلاح جامعه‌شناسی برای آن‌ها «هنجارسازی» می‌شود. مثلاً در جامعه‌ی امروز ما فراخوان به ارزش‌های غربی بسیار شدید، پرحجم و منفعل‌کننده است. این جریان دعوت در فرهنگ و سبک زندگی الگوی امر به معروف و نهی از منکر را تضعیف می‌کند و خودش مانع اصلی آن است.
۲. خیر یعنی بهترین و دعوت به خیر یعنی دعوت به قله‌ها. دو رهیافت در امر به معروف و نهی از منکر قابل تصور است. یک رهیافت محافظه‌کارانه و حداقلی و یک رهیافت آرمان‌گرایانه و حداکثری. رهیافت حداقلی اصل را بر امر و نهی نکردن می‌گذارد، مگر به اصطلاح در کف دین داری، رویکرد حداکثری اصل را بر امر و نهی کردن می‌گذارد و به وضع موجود هر چه باشد بسنده نمی‌کند. من فکر می‌کنم دعوت به خیر با رویکرد حداکثری و آرمان‌گرایانه سازگارتر است. در عمل، حداقل‌ها هم بدون دعوت به قله‌ها به دست نمی‌آیند. باید یک چشم انداز و افق متعالی به جامعه نشان داد، آن هم نه فقط در حرف، باید نمونه‌های عینی را برجسته کرد.
۳. رهیافت آرمان‌گرایانه در امر به معروف و نهی از منکر به این بسنده نمی‌کند که به معروف عمل شود و منکر ترک شود، بلکه می‌خواهد شوق به معروف و تنفر از منکر در جامعه باشد. کسی که دست به منکر می‌زند، همزمان قبح منکر را برای دیگران هم می‌شکند. به نحوی ارتکاب منکر، خود منکر مضاعفی دارد که دعوت به منکر است. در امر به معروف و نهی از منکر هم شرط اول قبول و انکار قلبی است. الآن شوق و تنفر نسبت به بسیاری از معروف‌ها و منکر‌ها از بین رفته، تا جایی که حتی اصل امر به معروف و نهی از منکر هم در دل بعضی ایجاد اشمئزار می‌کند.
۴. همانطور که امر به معروف و نهی از منکر با برجسته کردن قله‌ها ممکن است، آمران به معروف و ناهیان از منکر هم باید از قله‌ها باشند، یعنی امر به معروف و نهی از منکر اولاً وظیفه‌ی نخبگان است، اگر چه این از همگان رفع تکلیف نمی‌کند. درست است که مسئولیت اجتماعی یک مسئله همگانی است، اما اگر افراد دقیق و عمیق پرچم آن را بر دست نگیرند، ارزش‌های متعالی بازیچه دست اراذل و اوباش می‌شود. جریان امر به معروف و نهی از منکر باید از آنارشیست‌ها و رفتار‌های آنارشیستی فاصله بگیرد. در حکومت یزید هم بخواهیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم، اجازه رفتار آنارشیستی نداریم، چنانکه سیدالشهداء علیه‌السلام در نامه به برادرشان فرمودند من أشراً و بطراً و مفسداً و ظالماً خروج نکردم. امر به معروف و نهی از منکر نیاز به اولویت‌بندی و موقعیت‌شناسی دارد. در ضمن امر به معروف و نهی از منکر نظام ارزشی جامعه بایست اصلاح شود، یعنی معلوم شود چه چیز‌هایی اصلی و چه چیز‌هایی فرعی است. این وظیفه نخبگان است.
۵. امر به معروف و نهی از منکر اصلاً فرآیندی برای حاکمیت نخبگان است. به همین خاطر امام رضا (ع) فرموده‌اند که اگر پیوسته امر به معروف و نهی از منکر نکنید، «اشرار شما بر شما حکمفرما می‌شوند و آن وقت دیگر دعایتان اجابت نمی‌شود»، چون راه اجابت دعا بسته است. وقتی اشرار به قدرت می‌رسند راه اصلاح را می‌بندند. وقتی محیط سیاسی تغییر کرد، دیگر اقدامات جزئی به نتیجه نمی‌رسد، یعنی دعا‌ها اجابت نمی‌شود. بعضی فکر می‌کنند معنویت جای امر به معروف و نهی از منکر را پر می‌کند، در حالی که معنویت از سویی ابزار امر به معروف و نهی از منکر و از سویی مشروط به امر به معروف و نهی از منکر است. معنویت باید به شما قدرت روحی بدهد تا در راه اجرای اوامر الهی از هیچ چیز و هیچ کس نترسید، نه اینکه از آن‌ها صرفنظر کنید. همین هم هست که امیرالمؤمنین (ع) فرموده‌اند: «تمام کار‌های نیک و حتی جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر مانند آب دهانی است در برابر دریای پهناور».
۶. امر به معروف و نهی از منکر نباید به مطالبه‌گری از مسئولان فروکاسته شود، به نحوی که بار مسئولیت از شانه‌ی عموم مردم برداشته شود. حکومت دینی هم دیکتاتوری نیست، بلکه به مشارکت همگانی احتیاج دارد. رهبر انقلاب در تفسیر آیاتی که در ماجرای ایثار افطاری سه روزه‌ی خانواده امیرالمؤمنین (ع) نازل شده است نکته جالبی فرمودند و آن اینکه در این ماجرا، وقتی اسیر و یتیم و مسکین به در خانه حضرات آمدند، جواب نشنیدند که «ما حکومت دینی درست کردیم که کسی درمانده نباشد، بروید در مسجد پیامبر و از ایشان بگیرید»، به قدر همان بضاعتی که داشتند بخشیدند. این یک درس است که باید به خصوص در مطالبات عدالتخواهانه‌ی امروز مورد توجه قرار گیرد.
۷. همانطور که ما در جمهوری اسلامی ایران ستادی برای «احیاء امر به معروف و نهی از منکر» داریم، در برابرمان هم احتمالاً ستادی هست برای «اماته امر به معروف و نهی از منکر» که احتمالاً بسیار غیورتر از ما هم عمل می‌کنند. به این بسنده نمی‌کنند که بعضی منکر‌ها نهی نشود، یا عملی شود، بلکه تا آنجا می‌روند که حتی مردم در قلبشان هم کدورتی نسبت به منکر نداشته باشند. مثلاً به صد بیان تبلیغ می‌کنند که «قضاوت نکن» و این تبدیل به ارزشی شده است که حزب اللهی و سکولار با هم تکرار می‌کنند. این ریشه‌ی نهی از منکر را می‌خشکاند. مردمی که به هر دلیلی نهی از منکر نمی‌کنند دست کم باید انکار قلبی داشته باشند، اما این را هم از بین می‌برند. سیاست‌های ستاد فرضی یا واقعی اماته امر به معروف و نهی از منکر هم باید رصد و خنثی شود.
۸. آرمان‌گرایی در امر به معروف و نهی از منکر نظری است، نظر باید به قله‌ها باشد، اما در عمل باید هر کس به قدر وسع و بضاعت خویش عمل کند. نباید امر به معروف و نهی از منکر را معطل فراهم شدن جمیع شرایط و مشروط به یک نتیجه قاطع نهایی کرد. اگر و تنها اگر قدم‌های کوچکی را که می‌توانیم برداریم، شرایط برای برداشتن قدم‌های بزرگتر بعدی فراهم می‌شود.

منبع: حیات عاشورایی، ماهنامه فرهنگی سیاسی بسیج دانشجویی امام صادق علیهم السلام
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی
نشانی پستی: تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - نبش سه‌راه چیذری - ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور
 
کد پستی: ۱۹۴۵۶۱۷۷۱۳

تلفن پاسخگویی:۰۲۱۲۲۵۶۱۴۳۰

پست الکترونیکی ما به نشانی Info@Setad-abm.irبطور منظم بازبینی می‌شود.
نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
پیشخوان
دیدگاه
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.
کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

حضرت آیت الله خامنه‌ای معتقدند: بر کسى که قادر بر امر به معروف و نهى از منکر نیست، واجب است که نهادهاى مربوطه را که از طرف حکومت براى این کار اختصاص یافته‏اند، مطلع نماید و تا کنده‌شدن ریشه‏هاى فاسد که فسادآور هم هستند، موضوع را پیگیرى کند.
ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترک تذکر و موعظه به برادر مؤمن به مجرد ملاحظه مقام او سزاوار نیست.