ستاد امر به معروف و نهی از منکر

تعداد بازدید : ۲۴۳۸
کد خبر: ۱۷۶۴۲
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان؛ [حيات و مرگ واقعی] از بارزترين پيام‌های نهضت عاشورا، تشخيص درست حق از باطل، صدق از كذب، حسن از قبح، ذلّت از عزّت، كوری از بينايی، كری از ناشنوايی، سفاهت از خردورزی و سرانجام، مرگ از زندگی است.
به‌ظاهر، اين‌گونه از الفاظ، مفاهيم روشنی دارند و هر انسانی خيال می‌كند كه تشخيص معانی آن‌ها آسان است. از اين‌رو، می‌پندارد كه نيازی به راهنما ندارد و خود را در تشخيص مصاديق آن موفّق می‌بيند. چنين پنداری در بسياری از افراد وجود دارد؛ هم آن‌ها كه سلطه‌گرند و هم كسانی كه سلطه‌پذيرند.
سلطه‌گر می‌گويد: حق با من است و سخنم صادق، و من عزيز ،كريم، بصير، خردورز و زنده‌ام.
در مقابلْ سلطه‌پذير نيز همين ادّعا را دارد؛ چنان كه انسان ستم‌ستيز نيز همين دعوا را دارد. بنابراين، تشخيص اين امور براي بسياری از افراد آسان نيست و بايد در اين كار از منبع اصلی شناخت، يعني قرآن و خاندان اهل‌بيت‌(عليه‌السلام) بهره گرفت.
خداوند در قرآن فرموده است: عده‌ای را شما ظاهراً خردمند، بصير و شنوا می‌پنداريد، امّا آن‌ها سفيه، كور و كرند و گروهی را راستگو می‌دانيد، امّا آن‌ها دروغگويند و برخی را محق می‌دانيد، ولي آن‌ها باطل گرايند و سرانجام مي‌فرمايد:
گروهي را زنده مي‌دانيد، حال آن‌كه آن‌ها مرده‌اند؛ 《لهم قلوب لايفقهون بها و لهم أعين لايبصرون بها و لهم اذان لايسمعون بها》.
در بخش ديگری فرموده است: كسی كه راه خليل خدا حضرت ابراهيم‌(عليه‌السلام) را رها كند او سفيه است؛ 《و من يرغب عن ملّة إبراهيم إلاّ من سفه نفسه》.
سرانجام، قرآن كريم همه‌ اين امور را جمع‌بندی مي‌كند و مي‌فرمايد: اينان مرده‌اند، ولی شما آن‌ها را زنده مي‌پنداريد. كافر مرده است و كسی كه می‌گويد: همه‌ هويت انسان از گهواره تا گور خلاصه می‌شود و پس از آن هيچ خبری نيست، چنين كسی چون همه‌ حيات را در قلمرو طبيعت خلاصه مي‌كند، از نظر جان مرده و از اوصاف كمالی بي‌بهره است.
سالار شهيدان(سلام‌الله‌عليه) مانند آباء گرامی و خاندان كريمش تا می‌توانستند از راه تعليم و تزكيه و پند‌و‌اندرز، اين‌گونه معانی را برای عموم مردم تشريح می‌كردند.
در آن عصر و زمان، داعيه‌داران فراوان بودند، به‌گونه‌اي كه سردمداران حكومت اموی از يك سو سخن مي‌گفتند و خاندان اهل‌بيت‌(عليه‌السلام) از سوی ديگر؛
درست مانند عصر موسای كليم(عليه‌السلام) كه خود موسی(عليه‌السلام) و برادر گرانقدرش هارون (عليه‌السلام) به يك سبك سخن مي‌گفتند و درباريان فرعون و سخنگوی دربار فرعون نيز طرز ديگری سخن می‌گفت.
بر پايه‌ سخن خداوند در قرآن، فرعون به مردم مي‌گفت: سخنان موسای كليم را گوش ندهيد؛ چون او می‌خواهد آشوب كند؛ 《إنّي أخاف أن يبدّل دينكم أو أن يظهر في الأرض الفساد》؛ /من مي‌ترسم موسای كليم دين شما را از شما بگيرد و با فتنه‌گری در كشور آشوب كند و امنيّت و استقلال مملكت را بر هم زند/.
سخنان موسای كليم و حرف‌های فرعون، هر دو در جامعه طرفدار داشت. عدّه‌اي سخنان كليم خدا را می‌پذيرفتند و برخی هم به سخنگويان دربار فرعون بها می‌دادند. اين دو نوع سخن و ادّعا هميشه بوده و هست؛ چه پيش از موسای كليم (عليه‌السلام) و چه پس از آن، هم در زمان سالار شهيدان و هم پس از آن.
وقتی حسين‌بن‌علي‌(عليه‌السلام) در چنين فضايی سخنرانی و موعظه را بی‌اثر يافتند و يقين كردند كه تنها خون مي‌تواند جامعه را روشن كند، دست به نهضت عاشورا زدند و در جريان عاشورا آن مطلب كليدی را به مردم فهماندند. وقتي كليد فرهنگ دين به دست مردم داده شد، مردم با آن درِ مكتب فرهنگ دين را باز می‌كنند و گنجينه‌ها را در اين مكتب می‌بينند؛ آنگاه مصاديق عزّت و ذلّت، لئامت و كرامت، استقلال و وابستگي و امنيّت و ناامني و سرانجام، حقّ و باطل را مي شناسند. بنابراين، تشخيص مرگ و حيات واقعي، قهراً تمييز صدق و كذب، حق و باطل، عزّت و ذلّت، لئامت و كرامت و ... را در پی دارد.
حضرت حسين‌بن علي(عليه‌السلام) به ياران و سلحشوران خود فرمودند: ديگران مرگ را پايان خط زندگی می‌دانند، ولی من آن را سر پل و آغاز حركت جديد مي‌دانم؛ 《فما الموت إلاّ قنطرة ...》؛
مرگ سر پل است و همه‌ مزايا پس از پل است. عبور از اين دريا و شطّ عظيم، بدون پل امكان ندارد و همه‌ی كمالات مانند كرامت، صدق، بينايي، حق و سرانجام، كمال حيات در آن سوی پل است. پس، بايد برای زنده ماندن و ادراك همه‌ اين معارف و انتقال آن‌ها به ديگران، راه شهادت را برگزيد.
آن حضرت فرمودند: آن پستان‌هایی كه در كام ما شير ريختند، اجازه نمی‌دهند كه طاعت لئام را بر مصارع كرام ترجيح دهيم. مرگ كريمانه، عزيز است و زندگی لئيمانه ذليل. من از پستانی شير خورده و در دامنی رشد كرده و در كنار مائده و مأدبه‌ وحی‌ای تربيت شده‌ام كه اجازه‌ زندگی پست را به بشريت نمی‌دهند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی
نشانی پستی: تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - نبش سه‌راه چیذری - ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور
 
کد پستی: ۱۹۴۵۶۱۷۷۱۳

تلفن پاسخگویی:۰۲۱۲۲۵۶۱۴۳۰

پست الکترونیکی ما به نشانی Info@Setad-abm.irبطور منظم بازبینی می‌شود.
نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
پیشخوان
دیدگاه
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.
کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

حضرت آیت الله خامنه‌ای معتقدند: بر کسى که قادر بر امر به معروف و نهى از منکر نیست، واجب است که نهادهاى مربوطه را که از طرف حکومت براى این کار اختصاص یافته‏اند، مطلع نماید و تا کنده‌شدن ریشه‏هاى فاسد که فسادآور هم هستند، موضوع را پیگیرى کند.
ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترک تذکر و موعظه به برادر مؤمن به مجرد ملاحظه مقام او سزاوار نیست.