ستاد امر به معروف و نهی از منکر

تعداد بازدید : ۲۰۴۷
کد خبر: ۱۶۲۴۶
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
شرح حدیث معصومین(ع) در کلام رهبر انقلاب

عن جعفربن محمد الصادق(ع) عن ابیه عن آبایه... قال رسول الله(ص) یا سعد! اذهب الی بنی المصطلق فانهم قد ردوا رسولی]فذهب الیهم[فجاء بصدقه فقال رسول الله(ص) کیف رایتهم؟ فقال: خیر قوم: ما رایت قوما قط احسن اخلاقا فیما بینهم من قوم بعثنی الیهم فقال رسول الله(ص) انه لاینبغی لاولیاء الله تعالی من اهل دارالخلود الذین کان لها سعیهم و فیها رغبتهم ان یکونوا اولیاء الشیطان من اهل دارالغرور الذین کان لها سعیهم و فیها رغبتهم ثم قال: بیس القوم قوم لایامرون بالمعروف و لاینهون عن المنکر، بیس القوم قوم یقذفون الامرین بالمعروف و الناهین عن المنکر، بیس القوم لایقومون لله تعالی بالقسط.(۱)

«امام صادق(ع) از پدر و اجدادش نقل می کند که پیامبر(ص) به سعد‌بن اشج فرمود:.. به سوی بین المصطلق برو که آنها فرستاده مرا برگردانده اند. سعد هم به سوی آنها رفت و زکات آنها را گرفت و آورد. پیامبر(ص) فرمود: آنها را چگونه دیدی؟ سعد گفت: بهترین قوم بودند. من تاکنون هیچ مردمی را ندیدم که رفتارشان و اخلاقشان با هم بهتر از این قومی باشد که مرا به سویشان فرستادی. پس پیامبر(ص) فرمود: سزاوار نیست برای اولیای خدا- که برای حیات جاویدان تلاش می‌کنند و سعی و تلاششان برای آن است- که از اولیای شیطان گردند که اهل و دلبسته دنیا هستند و سعی و تلاش آنها و آرزوی آنها است؛ سپس فرمود: چه بد مردمی هستند آنهایی که امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کنند، و چه بد مردمی هستند کسانی که آمر به معروف و ناهی از منکر را متهم می کنند و چه بد مردمی هستند مردمی که برای خدا قیام به قسط نمی‌کنند.»

در ادامه روایت اهل صفه - که در دو شماره گذشته بیان شد- سعدبن الاشج از بین اهل صفه بلند شد و مطالبی گفت، پیغمبر مأموریتی به او دادند. فرمودند: که

- اذهب الی بنی المصطلق فانهم قد ردوا رسولی فجاء بصدقه؛ او هم آمد بین بنی المصطلق و زکات را از آنها گرفت و آمد.

- فقال رسول الله(ص): کیف رایتهم؟؛:«یامبر فرمود»چه جور آدم‌هایی بودند؟

- فقال: خیرقوم؛ ما رایت قوما قط احسن اخلاقا فیما بینهم من قوم بعثتنی الیهم؛ چه مردم خوبی بودند؛ من هیچ مردمی را ندیدم که در بین خودشان، اخلاق و رفتارشان و برخوردشان با یکدیگر بهتر باشد از این قومی که مرا به سوی آنها فرستادی. خب، ظاهربینی کرده؛ چون مردمان خوش برخوردی با همدیگر بودند، این [شخص[خوشش آمده بود.

- فقال رسول الله(ص): انه لاینبغی لاولیاء الله تعالی من اهل دار الخلود الذین کان لها سعیهم و فیها رغبتهم ان یکونوا اولیاء الشیطان من اهل دار الغرور الذین کان لها سعیهم و فیها رغبتهم؛حضرت فرمود: سزاوار نیست برای کسانی که اهل‌دار خلودند، دلبسته به عالم جاودانه هستند، یعنی دل به دنیا نبسته‌اند و اهل دنیا نیستند و سعیشان و تلاششان در دنیا برای زندگی بعد از مرگ و برای زندگی جاودانه است، همه زحمتی که می‌کشند برای آنجا است، رغبتشان به آنجا است، توجهشان به آنجا است، به فکر این هستند که با فعالیت در دوران حیات، آنجا را برای خودشان درست کنند که هم پیمان و دوست و رفیق و همدل باشند با کسانی که اولیاء الشیطان هستند، که اهل دار غرورند و دلبسته به دار غرورند؛ یعنی این زندگی نقد که دار غرور است، انسان را مغرور می کند، فریب می دهد، غافل می کند از هدف واقعی خود. مخالطه کردن با اینها اشکالی ندارد اما اولیاء اینها بودن، همدل با اینها بودن، هم جهت با اینها بودن، یکرنگ با اینها بودن، دیگر سزاوار نیست.

-ثم قال: بیس القوم لا یامرون بالمعروف و لاینهون عن المنکر؛ معلوم می شود که وضع بنی المصطلق این جور بوده.«فرمود: چه بد مردمی هستند کسانی که امر به معروف و نهی از منکر نمی کنند،»

- بیس القوم قوم یقذفون الامرین بالمعروف و الناهین عن المنکر؛] چه بد مردمی هستند مردمی که[متهم می کنند آمر به معروف و ناهی از منکر را؛ متهم می کنند به همین چیزهایی که خودشان مبتلای به آن هستند: به دنیاداری، به دنیا خواهی، به مسایل مادی، انگیزه های مادی.

-بیس القوم قوم لایقومون لله تعالی بالقسط؛ چه بد طایفه و مردمی هستند مردمی که قیام به قسط نمی‌کنند برای خدای متعال که قیام به قسط- مستقرکردن عدالت در جامعه-‌کاری است برای خدا. پس اینکه گفتیم «فیها رغبتهم»- رغبت اینها در آخرت است، توجهشان به آخرت است، رویکردشان به آخرت است- معنایش این نیست که فقط می آیند زندگی شان را به نماز و روزه می‌گذرانند؛ نه، اینها هم هست؛]اما[اساس کار اینها اقامه قسط است؛ امر به نیکی‌ها، نهی از بدی ها، جامعه را از آلودگی‌ها و رذایل گوناگون عملی و اخلاقی پاک کردن؛ اینها وظایف انسان است که انجام بدهد برای خاطر آخرتش.

شرح حدیث در ابتدای درس خارج، ۱۳۸۴/۳/۱ به نقل از کتاب: نسیم سحر

منبع: روزنامه کیهان،  یک‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۳۸

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارتباط مردمی
نشانی پستی: تهران - خیابان پاسداران - خیابان نیستان سوم - خیابان صدف - انتهای خیابان شهید راستوان - نبش سه‌راه چیذری - ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور
 
کد پستی: ۱۹۴۵۶۱۷۷۱۳

تلفن پاسخگویی:۰۲۱۲۲۵۶۱۴۳۰

پست الکترونیکی ما به نشانی Info@Setad-abm.irبطور منظم بازبینی می‌شود.
نام:
* ایمیل:
* گیرنده:
پیشخوان
دیدگاه
سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله‌علیها» از منظر رهبری

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» تدوین و منتشر کرده است.
کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

کسی که قادر به امر به معروف نیست، نهاد‌های مربوطه را مطلع کند

حضرت آیت الله خامنه‌ای معتقدند: بر کسى که قادر بر امر به معروف و نهى از منکر نیست، واجب است که نهادهاى مربوطه را که از طرف حکومت براى این کار اختصاص یافته‏اند، مطلع نماید و تا کنده‌شدن ریشه‏هاى فاسد که فسادآور هم هستند، موضوع را پیگیرى کند.
ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

ترک تذکر به مسئولان سزاوار نیست

در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ترک تذکر و موعظه به برادر مؤمن به مجرد ملاحظه مقام او سزاوار نیست.